Polskie firmy mają kłopoty z dostępem do internetu i energii

Polskie firmy mają kłopoty z dostępem do internetu i energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad połowa firm w Polsce doświadczyła problemów z dostępem do internetu lub energii elektrycznej - wynika z badania przeprowadzonego przez największego w kraju operatora centrów danych, ATM. Te kłopoty poważnie się odbiły na działalności 41 proc. firm.

Ponad połowa (54 proc.) menedżerów badanych przez ATM przyznała, że w ich firmach wystąpiły problemy z dostępem do internetu lub energii elektrycznej. 52 proc. z nich miała miejsce w ostatnim półroczu, a twórca badania podkreśla, że "najczęściej nie były to krótkotrwałe incydenty".

"Zaledwie w 6 proc. przypadków awaria trwała krócej niż godzinę. W 30 proc. przypadków trwała od 1 do 2 dni, a w 10 proc. przypadków nawet dłużej. Aż 41 proc. badanych przyznało, że firma musiała w tym czasie przerwać działalność lub ją ograniczyć" - podkreślono w komunikacie.

"Dość przerażająca jest skala problemu. Co druga firma w Polsce miała problem z ciągłością działania i to niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Doświadczenia pokazują, że brak dbałości o bezpieczeństwo może prowadzić nie tylko do utraty ważnych danych, ale również reputacji i wymiernych strat finansowych. Niemal połowa firm, które doświadczyły problemów z dostępem do energii elektrycznej lub Internetu, musiała wstrzymać lub ograniczyć działalność" - powiedział PAP prezes ATM Tadeusz Czichon.

Z badania wynika, że głównym problemem jest niska świadomość przedsiębiorstw.

"Choć 78 proc. menedżerów uznaje ciągłość dostępu do danych za zdecydowanie ważną kwestię, to aż 75 proc. z nich nie zetknęło się z pojęciem Business Continuity Management. Niewiele mniej, bo 64 proc. ankietowanych, nie zna pojęcia biura zapasowego. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w firmach jest UPS oraz przechowywanie danych na serwerach lokalnych. Z biura zapasowego korzysta tylko 17 proc. badanych firm" - wylicza ATM.

"Mimo prowadzonej od wielu lat dyskusji na temat konieczności zwiększenia bezpieczeństwa danych, choćby w kontekście rosnącej cyberprzestępczości, znaczna część przedsiębiorstw nie przywiązuje do tej kwestii należytej uwagi. Potwierdzają to nie tylko nasze badania, ale również te przeprowadzone przez firmy analityczne" - ocenił prezes Czichon.

Firma zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach odnotowano wzrost świadomości przedsiębiorstw w kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dodaje, że coraz więcej małych firm wyraża zainteresowanie inwestycjami w odpowiednie zabezpieczenia.

Badanie przeprowadzono we wrześniu 2015 r. na grupie ponad 300 osób odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w swoich organizacjach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!