Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie "nie" dla europejskiego regulatora rynku łączności

Autor: wnp.pl (Łukasz Stępniak)
23-01-2008 16:56

Polski Rząd sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej zmierzającej do utworzenia Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (EECMA). Wg polskich władz powołanie takiego urzędu doprowadziłoby do scentralizowania uprawnień regulacyjnych.

Komisja Europejska wnioskuje o ustanowienie niezależnego Urzędu, ściśle współpracującego z krajowymi organami regulacyjnymi i Komisją, odpowiedzialnego przed Parlamentem Europejskim. W jego skład ma wejść Rada Organów Regulacyjnych, w której zasiądą szefowie krajowych organów regulacyjnych ze wszystkich państw członkowskich. Zastąpi on Europejską Grupę Regulatorów (ERG). Urząd ma doradzać Komisji Europejskiej zwłaszcza w sprawach dotyczących decyzji regulacyjnych oraz rozszerzania rynku wewnętrznego.
Urząd ma być także odpowiedzialny za zbieranie oraz redystrybucję – wg. nieokreślonego w propozycjach przepisów klucza - opłat za prawo użytkowania częstotliwości radiowych i numeracji, co zdaniem naszych władz stanowi dość znaczącą ingerencję Urzędu w wewnętrzną politykę widma radiowego poszczególnych państw członkowskich.

Według polskich władz propozycja Komisji Europejskiej nie zawiera uzasadnienia merytorycznego ani prawnego zastąpienia ERG innym organem. W uzasadnieniu projektu brakuje przesłanek do wprowadzenia tak daleko idących zmian instytucjonalnych. Powstanie urzędu ułatwiłoby w zasadzie tylko pracę Komisji Europejskiej, gdyż Komisja współpracowałaby głównie z Europejskim Urzędem ds. Rynku Łączności Elektronicznej, a nie z regulatorami narodowymi wszystkich państw członkowskich.

Zadaniem nowego Urzędu miałoby być formułowanie opinii i porad dla Komisji Europejskiej. Dlatego też polskie władze nie widzą podstaw do obciążania kosztami sporządzania tych opinii przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a to właśnie oni mieliby sfinansować działanie Urzędu. Doprowadziłoby to do sytuacji, w której polskie firmy zostałby obciążone dwoma rodzajami opłat administracyjnych, ponieważ w naszym kraju są już pobierane opłaty do przedsiębiorców z tej branży. Zdaniem rządu pobieranie dodatkowych opłat byłoby uzasadnione jedynie w przypadkach wystąpienia zainteresowanego podmiotu do Urzędu z prośbą o opinię.

W skład Urzędu, którego liczba pracowników po jego pełnym ustanowieniu osiągnie 134 pełne etaty, wchodzić będzie m.in. Rada Organów Regulacyjnych. Mieliby ją stanowić szefowie niezależnych krajowych organów regulacyjnych, a to zdezorganizuje ich działanie.

Ponadto Rada Organów Regulacyjnych będzie wydawać opinie m. in. na temat projektów podejmowanych przez krajowe organy regulacyjne. Członkowie Rady będą opiniowali swoje decyzje, a więc będą sędziami we własnej sprawie. Z analizy kompetencji tego urzędu wynika, że może on istotnie ingerować w suwerenność krajowych organów regulacyjnych. Dlatego nasz Rząd stoi na stanowisku, że centralizacja na poziomie europejskim znacznych kompetencji krajowych organów regulacyjnych stoi w sprzeczności z zasadą pomocniczości.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP