Pomorskie chłonie informatyków jak gąbka

Pomorskie chłonie informatyków jak gąbka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Pomorskiem zapotrzebowanie na informatyków jest tak duże, że rynek jest w stanie wchłonąć każdą liczbę specjalistów tej branży; wg szacunkowych danych wzrośnie ono o ponad 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał dyrektor PUP w Gdańsku.

W środę w Gdańsku podczas największej w regionie tego typu imprezy, V Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza zaprezentowało się ok. 170 wystawców i przedstawiono ok. 3,5 tys. ofert pracy, głównie w przemyśle, usługach, także z zagranicy. Pracowników szukały m.in. stocznie, hotele. Pracy szukali głównie młodzi ludzie.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Gdańsku Roland Budnik powiedział PAP, że w branży informatycznej poszukiwani są przede wszystkim programiści, administratorzy baz danych, testerzy. Zapotrzebowanie w tej branży ocenił na kilka tysięcy osób. Podał, że wg szacunkowych danych zapotrzebowanie na programistów na Pomorzu wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. - W tej chwili rynek jest w stanie wchłonąć każdą liczbę specjalistów w tej branży - dodał.

Powiedział, że pracownicy poszukiwani są też w branży budowlanej. - Praktycznie wszystkie zawody: murarz, tynkarz, stolarz, cieśla, są bardzo potrzebne - dodał. Pracodawcy zgłaszają też zapotrzebowanie na kierowców, opiekunki, pielęgniarki, lekarzy, specjalistów ds. finansowych, ubezpieczeniowych. Ze względu na zbliżający się sezon letni wzrosło już też zapotrzebowanie na pracowników w usługach, w hotelarstwie, gastronomii, turystyce.

Budnik jest przekonany, że zapotrzebowanie pracodawców będzie rosło, bo mamy niż demograficzny. Podał, że np. szkoły zawodowe są wykorzystywane w ok. 50 proc., ale mniej uczniów jest też w liceach i studentów na uczelniach. - Mniej absolwentów wszystkich typów szkół wychodzi na rynek pracy, coraz mniej osób rejestruje się w urzędach pracy jako bezrobotne, bo pracy jest tyle, że potrafią same odnaleźć się na rynku i znaleźć zatrudnienie - tłumaczy.

Podał, że na Pomorzu rośnie rynek pracy dla cudzoziemców. Poinformował, że tylko w ciągu niespełna czterech miesięcy br. PUP w Gdańsku wydał oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemców dla 7 tys. osób, podczas gdy w całym 2015 roku - 11 tysięcy. Szacuje, że do końca roku w sumie może być wydanych ok. 20 tys. oświadczeń.

Dyrektor PUP w Gdańsku ocenił, że w znalezieniu pracowników może pomóc pracodawcom otwarcie się na cudzoziemców oraz system szkoleń. Zaapelował, aby osoby bezrobotne nie czekały na pracę w swoim zawodzie, bo - jak powiedział - mogą się na taką nie doczekać. - Trzeba przekwalifikować się i podjąć zatrudnienie w takim zawodzie, jakiego rynek potrzebuje - radzi.

Zwrócił uwagę, że obecnie o znalezieniu pracy w dużym stopniu decydują umiejętności interpersonalne, talenty, mocne strony. - Nikt nie bada takich predyspozycji, nie ma poradnictwa zawodowego - dodał. Zapowiedział, że w Gdańsku planowane jest utworzenie Centrum Rozwoju Talentów, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł zbadać swoje predyspozycje zawodowe i uzyskać diagnozę swoich możliwości, co powinno pomóc w wyborze właściwej ścieżki kariery zawodowej.

Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) zwrócił uwagę, że od pewnego czasu na Pomorzu zauważa się niedopasowanie potrzeb pracodawców do możliwości, umiejętności absolwentów, osób bezrobotnych.

Dyrektor WUP w Gdańsku, Joanna Witkowska zaznaczyła, że zawodów, na które nie ma zapotrzebowania, nie ma tak dużo. Powiedziała, że tzw. nadwyżkowe zawody mają głównie absolwenci wyższych uczelni, takich kierunków jak: pedagogika, geografia, historia. Podała, że spośród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, trudno znaleźć zatrudnienie osobom kończącym np. technikum informatyczne. - Informatycy z wyższym wykształceniem są rozchwytywani, natomiast technicy-informatycy nie mogą znaleźć pracy, bo ich umiejętności są na zbyt ogólnym poziomie - zauważyła.

Uważa, że "szkoły muszą zmienić programy nauczania, żeby dostosować system kształcenia do potrzeb rynku". Powiedziała, że samorząd województwa realizuje do 2020 r. przedsięwzięcie strategiczne dotyczące zmiany i poprawy systemu edukacji zawodowej w województwie. Zapewniła, że urzędy pracy starają się kierować bezrobotnych na szkolenia, bardzo dobre, certyfikowane, żeby przygotować dobrego pracownika. - Mamy fundusze na wsparcie pracodawcy w poszukiwaniu specjalistów - zapewniła.

Aneta Magdziarek z Fabryki Mebli w Redzikowie (k.Słupska), która poszukiwała pracowników podczas Targów powiedziała, że firma od razu mogłaby zatrudnić 10 osób, w tym sześć na produkcji i po dwie osoby na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych. - Stawiamy na stabilność zatrudnienia, jesteśmy zainteresowani kandydatami, którzy chcą na dłużej związać się z firmą i tak prowadzimy proces rekrutacji, żeby wychwycić osoby, które chcą rozwijać się razem z firmą - tłumaczy. Podała, że firma planuje wzrost zatrudnienia z 240 osób obecnie do 320 do 2020 roku. Poszukuje m.in. mistrzów, kontrolerów finansowych, operatorów maszyn, inżynierów. Oferuje też przeszkolenie pracownika.

Jak podaje WUP, 31 marca w województwie zarejestrowanych było 79,6 tys. bezrobotnych, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 tys. osób, tj. o 3,6 proc. Szacuje się, że stopa bezrobocia w Pomorskiem na koniec marca zmniejszyła się o 0,3 pkt. proc. w stosunku do lutego i wynosiła 9,2 proc. W kraju stopa bezrobocia zmniejszyła się również o 0,3 pkt. proc. do poziomu 10 proc.

W marcu 2016 r. według wstępnych danych powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego, wzrosła o 1,2 tys. (o 14,2 proc.) liczba zgłoszonych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W marcu liczba zgłoszonych miejsc pracy wyniosła 9,9 tys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomorskie chłonie informatyków jak gąbka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!