XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pomysł stworzenia krajowego operatora telekomunikacyjnego powraca

Pomysł stworzenia krajowego operatora telekomunikacyjnego powraca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tuż przed wyborami resort skarbu chce odkurzyć pomysł stworzenia krajowego operatora telekomunikacyjnego z firm kontrolowanych przez państwo. W piątek się okaże, czy reanimacja KOT-a ma sens.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", temat tzw. krajowego operatora telekomunikacyjnego (KOT) będzie jednym z kilku, które wiceminister skarbu Dawid Jackiewicz, od kilku tygodni nadzorujący KGHM, poruszy w piątek podczas spotkania z władzami miedziowej spółki. Do koncernu należy bowiem 100 proc. akcji Telefonii Dialog - jednego z głównych podmiotów ewentualnego telekomunikacyjnego aliansu.

Państwowy właściciel chce usłyszeć zdanie szefów KGHM na temat połączenia Dialogu i Exatelu oraz dowiedzieć się, co się udało dotychczas zrobić w tym kierunku - wyjaśnia "Rz".

Według uzgodnień specjalnego zespołu, który zajmował się tym projektem, nad analizami połączenia mieli pracować wspólnie przyszli partnerzy.

Pomysł pod nazwą KOT, wpisujący się w ogólny trend tworzenia narodowych grup z resztek państwowych aktywów, narodził się w obecnym kierownictwie resortu skarbu na początku roku. A właściwie odrodził - bo lansowały go już poprzednie rządy. - Jeśli analizy wykażą, że ma uzasadnienie ekonomiczne, wrócimy do dyskusji na ten temat - przyznaje w rozmowie z "Rz" Dawid Jackiewicz.

Najważniejszą decyzją, z jaką będzie musiał zmierzyć się wówczas państwowy właściciel, będzie wybór wariantu połączenia. Dotychczas, jak wynika z informacji dziennika, rozważane były dwie opcje: utworzenie przez Telefonię Dialog i Exatel nowej spółki, do której weszłyby również inne, mniejsze firmy, takie jak Telekomunikacja Kolejowa, Tele-PERN (spółka zależna PERN), Telefony Podlaskie i Telefony Opalenickie. Druga możliwość, forsowana przez Telekomunikację Kolejową, to powiązanie firm biorących udział w przedsięwzięciu umowami cywilnymi, na mocy których występowałyby ze wspólnymi ofertami i wspólnym logo.

Gdyby doszło do powołania nowej spółki, istotny będzie wybór wiodącego podmiotu. To też miały wcześniej uzgodnić między sobą KGHM i Exatel. Należący do KGHM Dialog dysponuje dużą grupą odbiorców indywidualnych. Z kolei Exatel jest właścicielem rozległej sieci telekomunikacyjnej i obsługuje najważniejszych klientów przyszłej grupy - państwowe instytucje - czytamy w "Rz".

Powrót do koncepcji KOT-a mógłby zburzyć plany giełdowe operatora należącego do KGHM, których realizacja ma mu m.in. przynieść pieniądze na przejęcia innych firm telekomunikacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomysł stworzenia krajowego operatora telekomunikacyjnego powraca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!