Ponad połowa oprogramowania w Polsce w 2009 r. nielegalna

Ponad połowa oprogramowania w Polsce w 2009 r. nielegalna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce w 2009 r. było nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną IDC na zlecenie Bussines Software Alliance (BSA).

Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

Badaniem, które dotyczy piractwa komputerowego na świecie w 2009 r., objęto 111 państw. Wśród 27 krajów Unii Europejskiej Polska zajęła 5 miejsce od końca, awansując o 1 pozycję w stosunku do roku ubiegłego. Krajami o wyższej skali piractwa są w Unii Europejskiej jedynie: Łotwa (56 proc.), Grecja (58 proc.), Rumunia (65 proc.) oraz Bułgaria (67 proc.).

Krajami o najniższej skali piractwa w UE są z kolei: Luksemburg (21 proc.), Austria (25 proc.), Belgia (25 proc.), Finlandia (25 proc.) i Szwecja (25 proc.).

Z raportu wynika także, że w 2009 r., pomimo ogólnoświatowej recesji gospodarczej, skala piractwa komputerowego zmalała w 54 krajach, a wzrosła jedynie w 19. Ta tendencja nie miała jednak wpływu na średnią światową piractwa komputerowego, która wzrosła z 41 proc. do 43 proc. Wzrost ten wynika z dynamicznego rozwoju dużych rynków, takich jak Chiny, Indie czy Brazylia, gdzie poziom piractwa jest wysoki.

Średnia w UE od 2007 roku pozostaje na tym samym poziomie - 35 proc. W Europie Zachodniej jest 34 proc., a w Europie Środkowo-Wschodniej - 64 proc.

Na świecie największy problem z nielegalnym oprogramowaniem mają: Gruzja (95 proc.), Zimbabwe (92 proc.), Bangladesz (91 proc.) i Mołdawia (91 proc.). Najlepiej wypadają: Stany Zjednoczone (20 proc.), Japonia (21 proc.), Luksemburg (21 proc.) i Nowa Zelandia (22 proc.).

Wartość nielegalnego oprogramowania na świecie została oszacowana na 51,4 mld dolarów, przy czym w UE jest to 12,5 mld dolarów.

Rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej, dlaczego, pomimo że w większości krajów spada liczba nielegalnego oprogramowania, średnia światowa wzrasta. "Wynika to z bardzo dynamicznego rozwoju na trzech rynkach - w Brazylii, Indiach i Chinach" - powiedział.

Dodał, że rozwojowi piractwa na świecie sprzyjają m.in. wzrost liczby użytkowników komputerów i internetu, powszechna dostępność nielegalnego oprogramowania w internecie i niska skuteczność ochrony praw autorskich.

"Spadek o 2 proc. (piractwa w Polsce - PAP) cieszy, ale trudno oczekiwać znacznego obniżenia skali piractwa bez zasadniczej poprawy w zakresie czasu trwania postępowań sądowych. Ich przewlekłość, obok przyzwolenia społecznego na kradzież własności intelektualnej, to największa przeszkoda" - uważa Witucki.

Według IDC piractwo komputerowe ma negatywny wpływ nie tylko na dochody przemysłu informatycznego, ale także na dochody Skarbu Państwa i sytuację na rynku pracy, a w konsekwencji na całą gospodarkę. Według innego raportu tej firmy na temat korzyści ekonomicznych wynikających z ograniczenia piractwa oprogramowania komputerowego (badanie ze stycznia 2008 r.), 10-proc. spadek piractwa oprogramowania komputerowego w Polsce w ciągu czterech lat zapewniłby niemal 1,9 tys. nowych miejsc pracy, pozwoliłby zwiększyć przychody firm w Polsce o 1,1 mld dolarów oraz przyniósłby wpływy z podatków na poziomie 110 mln dolarów.

Zaprezentowane w środę badanie przeprowadzono po raz siódmy we współpracy pomiędzy Business Software Alliance oraz IDC. BSA to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Jej członkami są m.in.: Adobe, Apple, Corel, Microsoft oraz Siemens. IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego.

Badaniem objęte były systemy operacyjne, programy do obsługi baz danych, biurowe, zabezpieczające, graficzne, finansowe, gry komputerowe oraz oprogramowanie typu open source, shareware i freeware.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad połowa oprogramowania w Polsce w 2009 r. nielegalna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!