Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Postaw na innowacje

Autor: wnp.pl (off)
04-06-2010 12:37

"Instytuty badawcze na rzecz gospodarki i innowacyjności” – w ramach debaty panelowej pod tym hasłem, która odbyła się w trakcie II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zastanawiano się nad sposobami zwiększenia transferu rozwiązań naukowych do przemysłu. Panel zorganizowała Rada Główna Jednostek Badawczo-Rozwojowych.

– Hasło innowacyjności i bezpośrednie kontakty nauki z przemysłem to nasza codzienność – przekonywał we wstępnym wystąpieniu Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych, wiceprzewodniczący Rady Głównej JBR. – Na co dzień udowadniamy, że polska nauka może być efektywna, a efekty współpracy z przemysłem mogą pojawiać się także w krótkiej perspektywie czasowej. Gwarantujemy najszybszy przebieg procesu wdrożenia.
Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, przewodniczący Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, przypomniał, że JBR-y w ostatnich latach dostosowały swoją strukturę, poziom zatrudnienia i zakres działalności do realiów gospodarki rynkowej, czego efektem jest jedynie 13-procentowy udział statutowej dotacji w przychodach jednostek badawczych.

– Reszta to w głównej mierze efekt współpracy z przemysłem – zaznaczył Rafalski, przyznając jednak, że zakres tej współpracy jest za mały, co wynika m.in. z braku chęci podejmowania przez przedsiębiorców ryzyka związanego z nakładami na badania. Zdaniem Rafalskiego potrzebne są prawne i podatkowe zachęty.

Józef Suchy, wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Naczelnej Organizacji Technicznej, zwrócił uwagę, że angażując się w prace badawcze w największym stopniu ryzykują firmy małe i średnie. Mimo to polskim JBR-om udaje się współpracować z mniejszymi podmiotami. Dowodem – 612 projektów zrealizowanych w latach 2002-2009 w ramach tzw. badań celowych zleconych przez firmy.

– Jeden z efektów tych działań to 1500 nowych miejsc pracy przy innowacyjnych produktach – zaznaczył Suchy. – Oznacza to, że po mniej więcej roku średnia dotacja na badania wraca do Skarbu Państwa w postaci dochodów podatkowych z pracy.

Adam Mazurkiewicz, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego przybliżył efekty realizacji tzw. wieloletniego planu badawczego. W ramach tych działań opracowane zostały nowatorskie rozwiązania z tak różnych dziedzin jak wspomaganie produkcji w elektronice, technologie obróbki powierzchni (nanoszenie nanopowłok), czy urządzenia ograniczające szkodliwość produkcji przemysłowej dla środowiska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP