Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Postępy w edukacji młodzieży - wysoki awans Polski

Autor: wnp.pl (WGK)
04-12-2013 15:01
Postępy w edukacji młodzieży - wysoki awans Polski
fot. Fotolia

Raport OECD prezentujący wyniki badania PISA sprawdzającego umiejętności 15-latków w matematyce, naukach ścisłych i czytaniu wykazał zróżnicowane wyniki państw członkowskich. Polska zajęła wysokie, 13. miejsce na świecie i 6. w Europie wyprzedzając Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Jednocześnie mocno poprawiła wyniki - podobną dynamikę miał tylko Lichtenstein.

W ujęciu ogólnym wśród unijnej młodzieży dobrze prezentuje się umiejętność czytania, niezłe wyniki osiągają nauki ścisłe, spadają natomiast umiejętności matematyczne.
Według raportu państwa Unii Europejskiej są na dobrej drodze do osiągnięcia celów wyznaczonych na rok 2020, które m.in. zakładają obniżenie odsetka uczniów uzyskujących słabe wyniki do mniej niż 15 proc. I to mimo faktu, że w Grecji, Finlandii, Szwecji oraz na Słowacji i Węgrzech wzrósł odsetek uczniów ze słabymi wynikami. Zmalał on natomiast w Bułgarii, Czechach, Niemczech, Estonii, Irlandii, Chorwacji, na Łotwie, w Austrii, Polsce oraz Rumunii. W kwestiach edukacyjnych młodzieży Europa wygląda lepiej niż Stany Zjednoczone, choć lepsza od obu regionów jest Japonia.

– Gratuluję państwom członkowskim, które poprawiły swoje wyniki. Widać jednak wyraźnie, że cała UE powinna się starać jeszcze bardziej. Państwa członkowskie muszą wciąż podejmować wysiłki w rozwiązywaniu problemu słabych wyników w nauce szkolnej, aby zapewnić młodym ludziom umiejętności konieczne do radzenia sobie we współczesnym świecie – komentuje Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Odsetek uczniów uzyskujących słabe wyniki w czytaniu obniżył się do 17,8 proc. (w 2006 r. było to 23,1 proc.). Poziom 15 proc. zakładany jako cel na rok 2020 osiągnęło siedem państw w tym Polska (dodatkowo Polska wykazała się wysoką znaczącymi postępami w tej dziedzinie).

Niestety, od 2009 r. nie widać postępu w matematyce. W światowej czołówce są tylko cztery państwa: Estonia, Finlandia, Polska i Holandia. To jedyni członkowie UE, u których odsetek uczniów uzyskujących słabe wyniki w matematyce wynosi poniżej unijnego benchmarku 15 proc.

Spadł udział słabych uczniów w naukach ścisłych (teraz wyniósł 16,6 proc.). Ponownie Polska należy do grona państw, w których odsetek ten jest poniżej 15 proc. Stopniową poprawę widać w całej UE.

Badanie PISA przeprowadzane jest co trzy lata od roku 2000. W badaniu z 2012 r. uczestniczyły wszystkie 34 państwa członkowskie OECD oraz 31 państw partnerskich, które w sumie stanowią ponad 80 proc. światowej gospodarki. Około 510 tys. uczniów w wieku od 15 lat i trzech miesięcy do 16 lat i dwóch miesięcy wzięło udział w testach z matematyki, czytania i nauk ścisłych, ze szczególnym naciskiem na matematykę.

Cieszą wyniki Polski, która w ciągu kilku lat dokonała znaczącego postępu w zakresie edukacji młodzieży i znalazła się w światowej czołówce.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP