XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powołano Instytut Informatyki Śledczej

Powołano Instytut Informatyki Śledczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jego założyciele chcą m.in. wpłynąć na poprawę polskiego prawa w zakresie stosowania dowodu elektronicznego.

- Główne cele Instytutu to popularyzacja wiedzy z zakresu informatyki śledczej oraz wprowadzanie nowych, dobrych standardów w zakresie postępowania z dowodami elektronicznymi - powiedział we wtorek PAP prezes stowarzyszenia, Przemysław Krejza, współtwórca największych w Polsce laboratoriów informatyki śledczej i odzyskiwania danych.

Podkreślił, że inicjatywa stworzenia Instytutu wyszła nie tylko ze środowiska informatyków, odpowiedzialnych za techniczną stronę gromadzenia dowodów elektronicznych, ale także prawników, wyspecjalizowanych w ich stosowaniu w praktyce policyjnej i sądowej czy np. wewnątrzkorporacyjnym dochodzeniu wyjaśniającym w firmach.

Stąd m.in. obecność w stowarzyszeniu dr. Arkadiusza Lacha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującego się w prawie nowych technologii i europejskim prawie karnym; prokuratora Marcina Szymczaka - eksperta w problematyce przestępczości komputerowej i własności intelektualnej, oraz Tomasza Dyrdy ze Stowarzyszenia Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych.

- Ważnym kierunkiem naszych działań będą z pewnością zmiany w obowiązującym systemie prawnym. Elektroniczny materiał dowodowy, który coraz częściej pojawia się na sali rozpraw, wymaga stworzenia legalnej definicji oraz bardziej precyzyjnych uregulowań prawnych - wyjaśnił Krejza.

Stowarzyszenie chce opiniować nowe akty prawne (już współpracuje z resortem sprawiedliwości w pracach nad ustawą o biegłych) związane z nowymi rodzajami przestępstw, dokonywanych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych. Ma też wskazywać wynikające z ułomności prawa problemy, na jakie napotykają biegli informatycy.

Twórcy stowarzyszania podkreślają, że choć skupia ono ludzi z całej Polski, nieprzypadkowo powstało na Śląsku, gdzie przemysł ciężki w coraz większym stopniu jest zastępowany przez nowe produkty i usługi. Jedną z nich są nowoczesne technologie, dzięki którym Śląsk staje się powoli zagłębiem firm informatycznych. Stowarzyszenie chce to wykorzystać do promocji regionu i edukacji informatycznej.

Oficjalnie Instytut Informatyki Śledczej zainauguruje działalność organizowaną w najbliższy czwartek i piątek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach I Ogólnopolską Konferencją Informatyki Śledczej. Wezmą w niej udział przedstawiciele działów bezpieczeństwa kilkunastu polskich banków, firm sektora paliwowego i energetycznego, a także biegli sądowi z zakresu informatyki, policjanci, prokuratorzy oraz pracownicy wyższych uczelni.

Informatyka śledcza to polskie tłumaczenie angielskiego wyrażenia "computer forensics". Pod tym pojęciem kryje się poszukiwanie i analiza informacji w formie cyfrowej, mająca na celu dostarczenie elektronicznych dowodów popełnionych przestępstw lub nadużyć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powołano Instytut Informatyki Śledczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!