XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstaje unijna strategia bezpieczeństwa cybernetycznego

Powstaje unijna strategia bezpieczeństwa cybernetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Walce z przestępczością w internecie służyć ma strategia bezpieczeństwa cybernetycznego przedstawiona przez KE. Jednym z jej pomysłów jest ustanowienie wspólnej polityki krajów członkowskich w tym zakresie. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 20 marca.

Konsultacje unijnych propozycji w zakresie strategii bezpieczeństwa cybernetycznego prowadzi Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Stanowisko ws. strategii bezpieczeństwa cybernetycznego ma przedstawić polski rząd.

Dokument zatytułowany "Otwarta, bezpieczna i chroniona cyberprzestrzeń" przygotowała Komisja Europejska we współpracy z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Do najczęstszych zagrożeń czyhających na użytkowników internetu należy wykradanie poufnych danych, włamanie i paraliżowanie funkcjonowania systemów informatycznych. Według danych KE zarażeniu wirusami komputerowymi krążącymi w sieci codziennie ulega blisko 150 tys. komputerów. Każdego roku ofiary cyberprzestępczości na całym świecie tracą ok. 290 mld euro.

KE, odwołując się do analiz Światowego Forum Gospodarczego, informuje, że w najbliższej dekadzie istnieje dziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo poważnej awarii infrastruktury informatycznej, które mogą spowodować straty o wartości 250 mld dol.

Ambicją KE jest "uczynienie środowiska internetowego w UE najbezpieczniejszym na świecie". Chce ona zwiększyć cybernetyczne bezpieczeństwo za sprawą m.in. ustanowienia wspólnej polityki państw członkowskich w tym zakresie oraz wzmocnienie międzynarodowej polityki UE.

Strategia zakłada m.in. wprowadzenie przepisów prawnych, ustanawiających minimalne wymogi w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji na poziomie krajowym. "Państwa członkowskie powinny już posiadać bądź powinny utworzyć w wyniku niniejszej strategii, struktury przeznaczone do działań w zakresie odporności cybernetycznej, cyberprzestępczości i obrony; powinny też osiągnąć poziom zdolności wymagany do celów reagowania na incydenty cybernetyczne" - czytamy w dokumencie.

KE chciałaby także, aby podmioty działające na poziomie krajowym w sektorach takich jak finanse, opieka zdrowotna, energetyka, transport i administracja publiczna same dokonywały oceny zagrożeń bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz wymieniały się informacjami z krajowymi organami ds. bezpieczeństwa sieci i informacji. Te z kolei powinny współpracować między sobą w całej UE.

Według KE istnieje ryzyko, że Europa staje się nadmiernie uzależniona nie tylko od technologii informatycznych pochodzących z zewnątrz, ale również od rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa opracowanych poza jej granicami. "Należy zagwarantować, aby elementy sprzętu i oprogramowania produkowane w UE oraz w państwach trzecich, które są stosowane w kluczowych usługach i w kluczowej infrastrukturze oraz w coraz większym stopniu w urządzeniach przenośnych, były wiarygodne i bezpieczne oraz, aby gwarantowały ochronę danych osobowych " - napisano.

W dokumencie zapowiedziano przeprowadzenie kolejnych ćwiczeń w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego na poziomie UE. Pierwsze ćwiczenia z udziałem państw członkowskich przeprowadzono w 2010 r. ("Cyber Europe 2010"), drugie, także z udziałem sektora prywatnego, odbyły się w październiku 2012 r. ("Cyber Europe 2012"). W 2011 r. przeprowadzono z kolei ćwiczenia symulacyjne z udziałem UE i USA ("Cyber Atlantic 2011").

Obecnie zapewnieniem bezpieczeństwa na poziomie unijnym zajmują się m.in. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), Europejska Agencja Obrony (EAO) oraz powołane na początku br. Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) działające przy biurze Europolu w Hadze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaje unijna strategia bezpieczeństwa cybernetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!