XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstał pierwszy na świecie robot o wielkości cząsteczki

Powstał pierwszy na świecie robot o wielkości cząsteczki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Naukowcy z uniwersytetu w Manchesterze zbudowali pierwszego na świecie "cząsteczkowego robota", który mierzy milionową część milimetra i zdolny jest samodzielnie budować inne cząsteczki. Badania opublikował w czwartek "Nature".

  • Roboty o wielkości nieprzekraczającej milionowej części milimetra mogą być programowane w celu poruszania się i budowania innych cząsteczek przy użyciu mikroskopijnego, mechanicznego ramienia.
  • Roboty działają poprzez kontrolowane przeprowadzanie reakcji chemicznych w specjalnych środowiskach, w których mogą być programowane i kontrolowane przez badaczy tak, aby wykonywały podstawowe zadania.

Roboty o wielkości nieprzekraczającej milionowej części milimetra mogą być programowane w celu poruszania się i budowania innych cząsteczek przy użyciu mikroskopijnego, mechanicznego ramienia.

Każdy z nich może operować na pojedynczej cząsteczce i zbudowany jest ze 150 atomów węgla, wodoru, tlenu i wodoru. Aby przybliżyć ich rozmiar, warto wyobrazić sobie miliard miliardów takich robotów, które ustawione jeden na drugim wielkością wciąż nie byłyby większe od ziarenka soli.

Roboty działają poprzez kontrolowane przeprowadzanie reakcji chemicznych w specjalnych środowiskach, w których mogą być programowane i kontrolowane przez badaczy tak, aby wykonywały podstawowe zadania. W przyszłości ich zastosowanie może upowszechnić się w medycynie, a także w zaawansowanych procesach wytwórczych w przemyśle.

Profesor David Leigh, który przewodził badaniom, mówi, że cała materia wytworzona jest z atomów, a te są podstawowym budulcem dla cząsteczek. - Nasz robot jest literalnie robotem cząsteczkowym, stworzonym z atomów w taki sam sposób, w jaki można zbudować coś z klocków Lego. Sterowany jest komendami, które są chemicznie programowane przez zespół - podkreśla.

- Korzyścią płynącą z używania urządzeń tej wielkości jest według badaczy postęp, jaki mogą one zapewnić w rozwoju medycyny i farmakologii. Potencjalne zastosowania mikroskopijnych robotów są bardzo szerokie, a jak wskazuje profesor Leigh, celem jest stworzenie możliwie najmniejszych i najbardziej efektywnych maszyn. To dopiero początki, ale w ciągu dziesięciu czy dwudziestu lat oczekujemy użycia ich do samodzielnego konstruowania materiałów czy też zorganizowanej pracy w "fabrykach cząsteczek" - mówi David Leigh.

Jakkolwiek zbudowanie i operowanie mikroskopijnymi robotami jest niezwykle skomplikowane, techniki używane przez zespół w tym celu polegają na prostych procesach chemicznych. - Wszystko zasadza się na tym, jak atomy i cząsteczki reagują ze sobą i w jaki sposób większe cząsteczki budowane są z mniejszych - mówi Leigh.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstał pierwszy na świecie robot o wielkości cząsteczki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!