XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstanie informatyczny rejestr nowotworów

Powstanie informatyczny rejestr nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zamierza utworzyć jednolity, informatyczny Krajowy Rejestr Nowotworów. Ma to się przyczynić do lepszej jakości i kompletności zbieranych danych, szybszej analizy oraz pozwolić na bezpieczne ich wykorzystywanie zarówno do celów klinicznych, jak i naukowych. Jednak zadanie nie jest łatwe.

Jak informuje dr Urszula Wojciechowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii, utworzenie pierwszej w Polsce informatycznej platformy gromadzenia danych będzie możliwe dzięki dotacji unijnej z programu Innowacyjna Gospodarka w wysokości 5,7 mln zł. Zgodnie z planem koniec realizacji projektu powinien nastąpić w czerwcu 2013 roku.

- Przygotowując się do informatyzacji zdecydowaliśmy się zmienić rozproszoną strukturę obecnego Krajowego Rejestru Nowotworów i utworzyć jeden Centralny Rejestr Nowotworów - tłumaczy Urszula Wojciechowska. Chodzi o stworzenie jednolitej bazy z dostępem do niej wojewódzkich oddziałów przez internet.

Planowany system będzie się składał z trzech elementów: bazy centralnej, platformy rejestrów narządowych oraz platformy wiedzy. Centralna baza działa obecnie w formie, która powstała już wiele lat temu. Oparta jest na 16 bazach rozproszonych na terenie kraju, które co roku raportują do Krajowego Rejestru Nowotworów.

Jak informuje Wojciechowska, platforma rejestrów narządowych będzie bazą do badań naukowych i klinicznych, natomiast platforma wiedzy będzie swego rodzaju oknem na świat Centralnego Rejestru Nowotworów.

Według Wojciechowskiej po wprowadzeniu informatycznego rejestru nowotworów kompletność danych będzie wyższa niż obecnie. Skróci się także czas publikacji danych.

Według Wojciechowskiej rewolucyjną zmianą będzie fakt, że dane, które spływały do tej pory w formie raportów papierowych, będą dostarczane do rejestru w formie elektronicznej. Przypomina, że zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia dokumentacja w formie elektronicznej będzie obowiązywała od 1 sierpnia 2014 roku.

Zdaniem dr. Tomasza Mierzwy, kierownika Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, należy oczekiwać, że powstająca platforma cyfrowa medycznych danych pacjenta będzie przydatna również w innych pionach lecznictwa poza pionem onkologicznym. Czytaj więcej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie informatyczny rejestr nowotworów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!