PPPT przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej

PPPT przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny (PPPT) przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. Klaster tworzy 27 podmiotów, w tym przedsiębiorstw i instytucji badawczych, związanych z sektorem inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz działalnością innowacyjną - poinformował PPPT.

PPPT to działająca od 2004 r. spółka, w której udziały posiadają po połowie miasto Płock oraz PKN Orlen.

Jak podkreślił PPPT, celem klastra jest "stymulowanie działalności innowacyjnej poprzez promowanie intensywnych kontaktów, korzystanie ze wspólnego zaplecza technologicznego", a także wymiana wiedzy i transfer technologii. Według PPPT, "utworzenie powiązania kooperacyjnego w formie klastra jest podstawą do ubiegania się o środki z funduszy unijnych, wspierających taki rodzaj współpracy".

Klaster tworzą m.in.: Narodowa Agencja Promocji Zaawansowanych Technologii Spółka Akcyjna, która jest koordynatorem projektu oraz Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) im. Jarosława Dąbrowskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa; Politechnika Warszawska i Politechnika Łódzka - Centrum Transferu Technologii oraz Uniwersytet Warszawski. Do klastra przystąpiła też Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Według cytowanego w komunikacie PPPT rektora WAT gen. bryg. prof. Zygmunta Mierczyka, powołanie klastra to "kontynuacja jednoczenia środowisk naukowych wokół konkretnych projektów" gdyż "funkcjonowanie nauki bez przemysłu, bez wynikających z tej współpracy wdrożeń nie jest możliwe jeśli chcemy rozwijać kraj, gospodarkę i naukę".

W lutym Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni podjęły współpracę przy realizacji innowacyjnych technologicznych projektów badawczych i pozyskiwaniu na ten cel środków. Głównym obszarem współpracy mają być zagadnienia związane m.in. z nowymi technologiami energetycznymi, bioinżynierią i technologiami kosmicznymi.

PPPT zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni około 200 ha. Teren ten podzielony jest na strefy pozwalające na prowadzenie działalności w różnych sektorach przemysłu, m.in. w branży chemicznej, farmaceutycznej, papierniczej, gumowej, lakierniczej, farbiarskiej, włókienniczej, tworzyw sztucznych i samochodowej.

W PPPT działa 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!