Prace nad elektronicznym spisem nekropolii wojennych w Małopolsce

Prace nad elektronicznym spisem nekropolii wojennych w Małopolsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około 20 tys. zł przeznaczy w tym roku wojewoda małopolski na kontynuację programu elektronicznej ewidencji grobów i cmentarzy wojennych w regionie. Inwentaryzację prowadzą studenci krakowskich uczelni, którzy wprowadzili już do bazy ok. 500 obiektów.

Prace nad elektroniczną ewidencją grobów i cmentarzy wojennych w Małopolsce trwają od kilku lat.

W 2008 roku została nawiązana współpraca pomiędzy Małopolskim Urzędem Wojewódzkim a Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Zgodnie z porozumieniem, studenci tych uczelni, podczas letnich obozów naukowych, przeprowadzają dokładną inwentaryzację grobów i cmentarzy wojennych.

Środki finansowe na organizację obozów pochodzą z budżetu wojewody małopolskiego. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 20 tys. zł, w tym roku będzie to podobna kwota.

"Dzięki zaangażowaniu studentów udało się zweryfikować i uaktualnić informacje, dotyczące obiektów grobownictwa wojennego, zlokalizowanych na terenie powiatów: bocheńskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego oraz wadowickiego" - poinformował w środę na konferencji prasowej wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

W tym roku w pierwszej kolejności mają zostać zinwentaryzowane groby w powiatach: brzeskim, dąbrowskim, myślenickim, oświęcimskim, tarnowskim oraz wielickim. Planuje się, że niebawem powinny zostać wykonane tłumaczenia strony internetowej na języki: angielski, niemiecki i rosyjski. Tłumaczenie zostanie zlecone studentom kierunków filologicznych krakowskich uczelni. Jest to potrzebne z uwagi na duże zainteresowanie przedstawicieli innych krajów oraz zagranicznych organizacji zajmujących się grobami wojennymi.

Pieniądze, które Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał studentom Uniwersytetu Pedagogicznego za przeprowadzenie inwentaryzacji grobów i cmentarzy wojennych na terenie gminy miejskiej Kraków oraz gmin: Świątniki Górne, Skawina, Mogilany, Liszki, Krzeszowice, Zabierzów, Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia oraz Igołomia-Wawrzeńczyce, młodzi naukowcy wykorzystali m.in. na organizację wyjazdu do Afryki, celem uporządkowania grobów Polaków, którzy zostali w 1939 r. wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego z Kresów Wschodnich, a następnie wraz z gen. Andersem opuścili ZSSR i osiedli w Afryce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!