XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prawie 4 mln naruszeń bezpieczeństwa w polskim internecie

Prawie 4 mln naruszeń bezpieczeństwa w polskim internecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W I półroczu br. odnotowano ok. 4 miliony niebezpiecznych incydentów w polskim internecie - wynika z raportu CERT Polska. Przede wszystkim były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i działaniem tzw. botnetów - sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem.

Botnet to grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Użytkownicy często nie wiedzą o tym oprogramowaniu, a to pozwala jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami botnetu. Kontrola ta pozwala m.in. na rozsyłanie za ich pośrednictwem spamu. Może być wykorzystywana często w celach zarobkowych przez cyberprzestępców.

Jak podają eksperci CERT, w pierwszych sześciu miesiącach 2011 r. w Polsce miało miejsce kilka groźnych ataków. W lutym pojawił się nowy wariant robaka Zeus, który atakował telefony komórkowe i przechwytywał informacje z SMS-ów, w tym te dotyczące autoryzacji transakcji bankowych. Z kolei w kwietniu zaatakował trojan Spy-Eye, ukryty w elektronicznych fakturach, który wykradał poufne informacje wprowadzane na stronach internetowych (np. kody dostępowe).

"Cyberprzestępczość to realny problem i to w skali całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby dostawcy usług i operatorzy internetowi współpracowali ze sobą w celu lepszego wykrywania i zapobiegania incydentom pojawiającym się w sieci" - uważa kierownik CERT Polska Piotr Kijewski.

Dlatego w tym roku, od 24 do 26 października w Warszawie na międzynarodowej konferencji SECURE - organizowanej przez NASK i działający w ramach tego instytutu zespół CERT Polska - spotkają się przedstawiciele takich firm jak: Microsoft, HP, Symantec czy Facebook oraz reprezentanci instytucji międzynarodowych (m.in. Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz Govcert.nl). Honorowy patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

NASK jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badań naukowych prowadzonych w NASK jest opracowywanie rozwiązań zwiększających niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team), a w ramach Akademii NASK prowadzone są szkolenia - szczególnie z obszaru bezpieczeństwa w internecie. NASK prowadzi także rejestr narodowej domeny ".pl".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie 4 mln naruszeń bezpieczeństwa w polskim internecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!