Prezes Exatela: chcemy być obecni tam, gdzie państwo ma strategiczne projekty telekomunikacyjne

Prezes Exatela: chcemy być obecni tam, gdzie państwo ma strategiczne projekty telekomunikacyjne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy być obecni wszędzie tam, gdzie państwo ma bardzo strategiczne projekty telekomunikacyjne, gdzie jest infrastruktura krytyczna, związana z obronnością, czy bezpieczeństwem - mówi PAP prezes spółki Exatel Nikodem Bończa Tomaszewski, która w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Exatel jest operatorem telekomunikacyjnym, dostarczającym rozwiązania dla biznesu i administracji publicznej. W marcu br. PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę, na mocy której przeszedł w całości w ręce Skarbu Państwa. Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 19 czerwca ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 czerwca, zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne. Zgodnie z nim Exatel S.A. przeszedł pod nadzór Ministra Obrony Narodowej.

"Exatel nadal będzie robił to co robi, czyli działał w sektorze publicznym, komercyjnym i międzynarodowym. Jesteśmy 100 proc. spółką Skarbu Państwa. W związku z tym mamy nadzieję, że w sektorze publicznym ten rynek będzie dla nas bardziej otwarty" - powiedział w środę prezes Exatela.

Jak dodał, spółka chce nadal rozwijać swoje dwa filary, czyli telekomunikację i cyberbezpieczeństwo.

"Chcemy na pewno być obecni wszędzie tam, gdzie państwo ma bardzo strategiczne projekty telekomunikacyjne. Tam, gdzie jest infrastruktura krytyczna, związana z obronnością, bezpieczeństwem. Jak rozumiem, sama idea, która stała za tym, żeby wykupić Exatela przez państwo miała służyć temu, żeby państwo odbudowało kompetencje telekomunikacyjne w szczególnych dla siebie obszarach" - podkreślił.

Zaznaczył, że Exatel już teraz ma dużo wyzwań telekomunikacyjnych, informatycznych, czy związanych z cyberbezpieczeństwem. "Jako 100 proc. spółka Skarbu Państwa myślę, że możemy mieć jeszcze więcej różnych projektów. 100 proc. możliwości właściciela są o wiele większe, niż kiedy jest współudziałowcem. Dzięki temu dysponujemy podobnym modelem działania telekomunikacji, jak wiele zachodnioeuropejskich państw" - dodał.

W marcu, kiedy PGE podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży Exatela, Nikodem Bończa Tomaszewski mówił, że "podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela". "Ten krok przybliża państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju" - podkreślił wówczas.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Exatela: chcemy być obecni tam, gdzie państwo ma strategiczne projekty telekomunikacyjne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!