Prezes IBM: rozwijaliśmy się wraz z Polską - 25 lat firmy w kraju

Prezes IBM: rozwijaliśmy się wraz z Polską - 25 lat firmy w kraju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes IBM Polska Ales Bartunek podkreślił w rozmowie z PAP Technologie, że firma pojawiła się w Polsce dokładnie w roku, w którym uruchomiono pierwsze łącze internetowe. Jego zdaniem te ostatnie 25 lat przyniosło ogromne zmiany.

"W latach 90. w Polsce podstawową potrzebą rozwijających się przedsiębiorstw były przede wszystkim urządzenia - komputery oraz serwery. Rozwijaliśmy się razem z polską gospodarką. W 1993 r. dzięki instalacji pierwszego serwera mainframe w Centrum Kart i Czeków w Banku PeKaO S.A. było możliwe uruchomienie rynku kart płatniczych. Rynek finansowy szybko dogonił zagranicę, korzystał z najnowszych dostępnych w tamtym czasie rozwiązań" - mówi PAP Technologie Ales Bartunek, prezes IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Jak podkreśla, gdy w latach 90. IBM wyposażał w komputery pracowników biurowych, zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem na rynek "przenośnych" komputerów - do ich przeniesienia potrzebna była spora walizka. "Dziś zastanawiamy się, czy laptop z graficznym interfejsem, ważący mniej niż kilogram, jest pracownikom w ogóle potrzebny, skoro do pracy wystarczy im telefon czy tablet" - dodaje.

W ciągu ostatnich 25 lat IBM uruchomił w Polsce kilka ośrodków rozwojowo-badawczych oraz usługowych, w których zatrudnienie znaleźli polscy inżynierowie, programiści, eksperci cyberbezpieczeństwa. Client Innovation Center we Wrocławiu i Katowicach jest największym w Europie ośrodkiem przystosowującym oprogramowanie i usługi do potrzeb klientów - także globalnych. Wrocławskie Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem wspiera klientów w zakresie bezpieczeństwa sieciowego, m.in. przez prowadzenie w czasie rzeczywistym analizy zagrożeń oraz zarządzanie potencjalnie groźnymi sytuacjami.

Prezes podkreślił, że rewolucyjne zmiany na rynku IT, jakie obserwowaliśmy w ostatnich latach, doprowadziły do zmiany roli pełnionej dziś przez IBM. Przedstawiciele firmy coraz częściej wcielają się w rolę doradców i ekspertów sugerujących jak najlepsze wykorzystanie systemów informatycznych oraz urządzeń. Trend ten widoczny jest także u innych liderów branży. Wyzwaniem stało się dziś nie samo wyprodukowanie i dostarczenie bardzo wydajnej maszyny obliczeniowej, ale napisanie jak najlepszego oprogramowania, które będzie można szybko dostosować do nowych wyzwań.

"Dane stały się nowym zasobem naturalnym świata, przekształcającym branże i profesje. Chmura przekształca IT i procesy biznesowe w cyfrowe usługi. Mobilność i media społecznościowe zmieniają indywidualne zaangażowanie człowieka, kreując oczekiwania wysokiego bezpieczeństwa i zaufania dla danych personalnych" - przekonuje Bartunek.

"W tej chwili doradzamy klientom, jakie oprogramowanie pomoże im usprawnić działanie firmy. Skupiamy się na rozwiązywaniu konkretnych problemów biznesowych, z którymi spotykają się nasi klienci, na przykład jak sprawić, aby wzrosła częstotliwość wizyt czy wręcz zakupów klientów detalicznych albo jak skrócić czas dostaw produktów" - dodaje prezes.

W tym celu firma wykorzystuje m.in. tzw. systemy kognitywne, czyli takie, które potrafią pracować na różnych typach danych oraz w miarę ich przetwarzania, uczyć się. Rozwiązania te mają w opinii prezesa wspierać podejmowanie przez ludzi kluczowych decyzji. Wsparcie system kognitywnego Watson jest już dziś dostępne dla linii lotniczych, telekomów czy banków, które wykorzystują go do dopasowania swoich produktów do konkretnych klientów.

W ciągu ostatnich 25 lat IBM obok działalności biznesowej, angażowało się także we współpracę z sektorem nauki. W obliczu generowania ogromnych ilości danych, na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza wzrastało bowiem zapotrzebowanie naukowców na coraz wydajniejsze jednostki obliczeniowe. Na przykład w 1995 r. korporacja wyposażyła trzy ośrodki akademickie w superkomputery Scalable POWERparallel System 2. 20 lat temu były to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń, obecnie podobną moc obliczeniową, co 12 procesorów z tamtych komputerów, mają najnowsze smartfony.

"Dziś możliwości systemów są nieporównywalnie większe - dlatego możemy mierzyć się wyzwaniami dawniej pozostającymi poza naszym zasięgiem. Na przykład system IBM Blue Gene, zainstalowany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki ogromnej mocy obliczeniowej, pozwala naukowcom badać choroby cywilizacyjne - nowotwory, schorzenia neurologiczne i układu krążenia" - zauważa Bartunek.

Szef IBM przypomniał także o współpracy firmy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W ramach projektu Science Infrastructure Management Support (SIMS) 120 naukowców wzięło udział w szkoleniach i stażach w polskich oraz amerykańskichlaboratoriach IBM, gdzie szkolili się w zakresie procesów i technik zarządzania w laboratoriach, wdrażania innowacji oraz ich monetyzacji, a także ochrony własności intelektualnej.

Skalę rozwoju polskiego rynku IT w ostatnim ćwierćwieczu dobrze oddaje fakt, że na początku lat 90. w IBM w Polsce pracowało kilkunastu pracowników, dziś jest to kilka tysięcy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes IBM: rozwijaliśmy się wraz z Polską - 25 lat firmy w kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!