Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Kapsch: energetyka może wejść w nowe obszary biznesowe

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
04-06-2013 17:23
Prezes Kapsch: energetyka może wejść w nowe obszary biznesowe
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Energetyka oznacza dostęp do liczników, czyli do odbiorców. Dzięki inteligentnym licznikom z czasem będzie można właśnie tą drogą oferować odbiorcom właściwie nieograniczoną sprzedaż usług. To stwarza pole do popisu firmom technologicznym - mówi Roman Durka, prezes zarządu Kapsch Sp. z o.o.

W analizach dotyczących inteligentnych sieci podkreśla się, że należy zadbać o interoperacyjność rozwiązań technologicznych po to, żeby zapewnić poprawną komunikację wszystkich uczestników rynku i m.in. uniknąć technicznego podziału rynku energii wskutek niekompatybilności rozwiązań wdrażanych przez OSD. Takie ryzyko istnieje?
- Z punktu widzenia możliwych do zastosowania technologii jest odpowiedź na takie wyzwanie, istnieje otwarty standard, w którym należałoby budować systemy inteligentnego opomiarowania energii i zresztą Kapsch ma w tym standardzie własne oprogramowanie.

Sztuka polega na tym, żeby liczniki różnych producentów, wykonywane w różnych technologiach integrowały się z tym samym, standardowym oprogramowaniem, inaczej dostawca energii niejako zamknie się w swoim systemie i będzie bardzo trudno realizować wolny wybór w zakresie sprzedawcy energii. Liczniki nie muszą być identyczne, ale ich sposób komunikacji powinien umożliwiać współpracę z pozostałymi elementami smart grid i to jest obszar, który trzeba zestandaryzować. Zarazem należy uważać, żeby tego obszaru nie przeregulować, a więc nie dążyć do wdrożenia smart grid w oparciu o jedno ściśle określone rozwiązanie, a zadbać o to, żeby proponowane energetyce rozwiązania spełniały kilka wymogów, czyli mówiąc kolokwialnie, aby mogły ze sobą „rozmawiać”.

Jakie parametry, na przykład w przypadku liczników, powinny być objęte regulacją, żeby zapewnić ich interoperacyjność?

- Sugerowałbym, żeby jednym ze standardów była częstotliwość pobierania danych, ale ze względu na spodziewany rozwój mikrogeneracji liczniki powinny też mierzyć oddawaną energię i zapewniać możliwość sterowania obciążeniem urządzeń domowych. Natomiast naturalnie im większe możliwości liczników tym wyższa cena i gdybym miał decydować to wybrałbym tańsze, mniej skomplikowane liczniki, ale z otwartą architekturą umożliwiającą rozbudowę ich funkcjonalności właśnie na przykład o możliwość sterowania obciążeniem urządzeń domowych. Wdrażając w miarę prosty projekt zmniejsza się ryzyko finansowe, a to wydaje się ważne, bo obecnie nie da się przeprowadzić dokładnie analizy opłacalności. Zawsze będzie obarczona jakimś błędem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP