Prezes PTC krytycznie o projekcie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Przepisy projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego nie powinny nakładać na operatorów pisemnego obowiązku informowania klientów o obniżkach cen - uważa prezes zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej Klaus Hartmann.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne. Proponowane zmiany dotyczą m.in. zwalczania spamu i zapisów dotyczących umów, regulaminów i cenników usług telekomunikacyjnych.

We wtorek na konferencji prezes PTC (operator sieci Era) powiedział, że dobrze funkcjonujący rynek telekomunikacyjny, taki jak w Polsce, nie wymaga wielu zmian w Prawie telekomunikacyjnym.

Hartmann skrytykował proponowany w projekcie przepis, który wprowadza obowiązek doręczenia na piśmie informacji abonentom o każdej zmianie cennika usług telekomunikacyjnych, także o obniżkach cen. - Dzisiaj operatorzy mają obowiązek informowania wyłącznie o podwyższeniu cen usług telekomunikacyjnych. Wydaje się to naturalne i oczywiste - powiedział.

Odniósł się też do obecnie obowiązujących w Prawie telekomunikacyjnym przepisów dotyczących świadczenia tzw. usługi powszechnej, czyli m.in. utrzymywania budek telefonicznych, obowiązku podłączania nowych klientów do sieci, tańszej ofercie dla niepełnosprawnych i prowadzenia biura numerów telefonicznych.

Zdaniem Hartmanna, w Polsce powinna odbyć się debata nad obowiązującym modelem usługi powszechnej. W jego opinii przedsiębiorcy telekomunikacyjni, z powodu usługi powszechnej, muszą tworzyć rezerwę finansową, a pieniądze te mogłyby być przeznaczone na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej.

W maju 2006 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej wyznaczył do świadczenia usługi powszechnej Telekomunikację Polską. W każdym kraju Unii Europejskiej jeden z operatorów telekomunikacyjnych zajmuje się taką działalnością. Spółce przysługuje dopłata do poniesionych kosztów w przypadku, gdy np. podłączanie do sieci nowych klientów lub utrzymywanie budek telefonicznych byłoby dla niej nieopłacalne.

W takiej sytuacji do kosztów TP mają dopłacać firmy telekomunikacyjne, których przychód przekroczył 4 mln zł w danym roku. Wysokość udziału w dopłacie nie może przekroczyć 1 proc. przychodów przedsiębiorstwa. Kwotę jaką mają zapłacić poszczególne firmy, ustala prezes UKE.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PTC krytycznie o projekcie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!