Prezes TP w optymistycznym wariancie widzi możliwość wzrostu rynku telekom. w 2011 r.

Prezes TP w optymistycznym wariancie widzi możliwość wzrostu rynku telekom. w 2011 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki przewiduje, że w optymistycznym scenariuszu rynek telekomunikacyjny w 2011 roku może zacząć rosnąć. Według strategii na lata 2010-2012 TP będzie starać się trzymać blisko trendu rynkowego.

"Dzisiaj jest za dużo zmiennych, żeby podać konkretne perspektywy dotyczące przychodów Grupy TP w przyszłym roku. Na przykład mamy kwestię stawek MTR za usługi głosowe w zamian za inwestycje i możliwej zmiany stawki MTR za SMS-y w pierwszej połowie 2011 roku" - powiedział PAP w wywiadzie Witucki.

"Trwa dyskusja z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej o inwestycjach w powiększenie zasięgu sieci komórkowych w zamian za wolniejsze obniżki MTR-ów. TP złożyła propozycję znaczących inwestycji. Moim zdaniem osiągnięcie porozumienia może być decydujące o wartości rynku telekomunikacyjnego w przyszłym roku. Jeśli operatorzy porozumieją się z UKE, to rynek może już w przyszłym roku wyjść na plus" - dodał.

Na pytanie PAP, czy gdyby rynek telekomunikacyjny w 2011 roku był lekko pozytywny, to przychody TP mogą rosnąć z rynkiem prezes odpowiedział:

"W naszej strategii 2010-2012 zapowiedzieliśmy, że Telekomunikacja Polska będzie starać się trzymać blisko trendu rynkowego".

Po trzech kwartałach 2010 r. przychody TP spadły o 6,3 proc. do 11,76 mld zł. Według szacunków telekomu rynek telekomunikacyjny zniżkował w tym czasie o 4 proc.

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce do końca roku ustalić warunki porozumień z operatorami komórkowymi dotyczących inwestycji na rynku w zamian za spowolnienie obniżek stawek hurtowych. UKE proponuje, aby MTR-y od lipca 2011 r. spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy.

Ostatnia obniżka stawek hurtowych, tzw. MTR-ów (Mobile Termination Rates) miała miejsce na początku lipca 2009 roku. Obecnie wynoszą one 16,77 groszy za minutę.

"Druga istotna kwestia mająca wpływ na działalność TP w przyszłym roku, to regulacje dotyczące światłowodów. Jeśli będzie duża regulacja, taka jak zaproponowała Komisja Europejska, to wtedy TP nie będzie mocno inwestowała w światłowody i będziemy czekali, aż KE złagodzi stanowisko. W przypadku, gdy regulacje zostaną złagodzone, realizując inwestycję w ramach porozumienia, możemy zamiast w miedź inwestować w światłowód, bo technologia jest zdecydowanie bardziej perspektywiczna i tańsza w późniejszym utrzymaniu" - powiedział Witucki.

"Jeśli chodzi o ofertę grupy TP w 2011 roku, to na pewno chcemy poszerzyć ofertę kontentową na smartphony. Nastąpi też zwiększenie oferty telewizyjnej. Do połowy przyszłego roku planujemy też zwiększenie prędkości stacjonarnego internetu do 40 Mb/s, a może nawet 80 Mb/s. Internet komórkowy dzięki HSPA+ DC ma przyspieszyć w głównych miastach do 42 Mb/s" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes TP w optymistycznym wariancie widzi możliwość wzrostu rynku telekom. w 2011 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!