XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent: państwo powinno wspierać młode, polskie firmy

Prezydent: państwo powinno wspierać młode, polskie firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z przedstawicielami startupów. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Startup Poland; jego celem jest promowanie innowacyjności polskiej gospodarki. Fundacja Startup Poland przeprowadziła otwarty nabór przedsiębiorstw, z których wybrana została finałowa dziesiątka zaproszona na spotkanie z prezydentem.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim zaproszone firmy zaprezentowały swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Swoją działalność pokazały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

"Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi; jeżeli mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

"Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną" - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, która wynosi 2 proc. PKB.

Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką opartą na wiedzy.

"Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawieckim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi" - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu, jak i wsparcie finansowe oraz poprzez specjalne programy.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju Morawiecki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".

Morawiecki wręczył przedstawicielom trzech startupów specjalne "paszporty", które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games - studio m.in. produkujące gry, SatAgro - serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw oraz Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

Andrzej Duda wręczył siedmiu pozostałym startupom zaproszonym na spotkanie specjalne "paszporty" uprawniające do wstępu na pokład samolotu specjalnego, którym udawać się będzie w podróże zagraniczne. Przedstawiciele wyróżnionych startupów będą mogli w ciągu najbliższego roku towarzyszyć prezydentowi podczas jednej z takich podroży, aby w ten sposób promować swój pomysł także za granicą.

Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV - firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe - drony; Migam - twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących; Nexbio - firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym.

Ponadto zaproszenie otrzymały: Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis - startup, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych oraz VoicePin - twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

Wcześniej prezydent wręczył nominację członkom kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Jest to wyróżnienie przyznawane raz do roku przez głowę państwa. Do tej pory nagroda miała 14 edycji, w ciągu tych lat zmieniały się kategorie w jakich była przyznawana.

W tym roku prezydent Duda wręczy nagrodę w czterech głównych kategoriach: "Lider MŚP" (wyróżnienie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), "Narodowy sukces", "Międzynarodowy sukces" oraz "Odpowiedzialny biznes", a także w dwóch kategoriach specjalnych: "STARTUP_PL" oraz "Badania = Rozwój". Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w połowie listopada podczas konferencji gospodarczej w Rzeszowie.

W skład powołanej przez prezydenta Dudę kapituły weszło 13 przedstawicieli biznesu, nauki i mediów. Przewodniczącym kapituły został prof. Krzysztof Opolski z UW; pozostali członkowie to: dr Marek Chrzanowski z SGH, doradca prezydenta dr Marek Dietl z SGH, prof. Janusz Filipiak, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Paweł Jabłoński, przedsiębiorca Roman Kluska, koordynator rządowego programu "Star in Poland" Eliza Kruczkowska, członek Narodowej Rady Rozwoju Jerzy Milewski, prof. Bolesław Pochopień z Politechniki Śląskiej, przedsiębiorca Paweł Przewięźlikowski, członek Narodowej Rady Rozwoju Maciej Sadowski, dziennikarz ekonomiczny Krzysztof Sobczak oraz prezes Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzata Zaleska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent: państwo powinno wspierać młode, polskie firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!