XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent podpisał nowelę Prawa telekomunikacyjnego

Prezydent podpisał nowelę Prawa telekomunikacyjnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy Prawo telekomunikacyjne. Dzięki niej umowy zawierane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z operatorami telekomunikacyjnymi będą miały moc prawną.

Ustawa została uchwalona w październiku. Gdy nowela wejdzie w życie, porozumienia Urzędu z operatorami telekomunikacyjnymi staną się aktami administracyjnymi.

W październiku 2009 r. UKE zawarł porozumienie z Telekomunikacją Polską. Urząd zobowiązał się w nim, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować i zmodernizować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

Ponieważ porozumienie nie jest decyzją administracyjną, UKE nie może wykorzystać posiadanych narzędzi administracyjnych, w tym egzekucji i kar, gdyby operator nie wywiązywał się z warunków porozumienia. Nowela ma to zmienić. Dla operatorów ustawa także jest pozytywna, gdyż wynegocjowane z regulatorem rozwiązania mogą być ujęte w ramy decyzji administracyjnej, której nie można zmienić bez zgody strony.

"Unormowanie sprowadza się do wprowadzenia możliwości dobrowolnego zobowiązywania się przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego do określonych zachowań, bez konieczności sięgania po bardziej radykalne środki. Usankcjonowanie wzajemnych ustępstw i zobowiązań będzie mogło w prosty sposób zakończyć niejedną długotrwałą i zawiłą sprawę i zakończyć przedłużające się stany niepewności prawnej, szkodliwe dla obu stron" - uważa prezes UKE Anna Streżyńska.

Nowela nie dotyczy tylko porozumienia UKE-TP, ale również innych, podobnych, które mogą być zawarte w przyszłości. Jeśli operatorzy nie będą się z nich wywiązywali, UKE będzie mógł nakładać na nich kary.

W październiku UKE zaproponował czterem operatorom komórkowym - PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4 - zawarcie porozumienia dot. inwestycji na rynku w zamian za harmonogram obniżania stawek hurtowych, tzw. MTR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał nowelę Prawa telekomunikacyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!