Priorytety MAC: szybki internet i sprawna e-administracja

Priorytety MAC: szybki internet i sprawna e-administracja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie dostępu do szybkiego internetu, poprawa e-administracji i podniesienie kompetencji cyfrowych - to priorytety szefa MAC Rafała Trzaskowskiego. Minister przedstawił je w środę sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział na posiedzeniu komisji, że cele, jakie sobie stawia, podzielił na trzy obszary. Pierwszy obszar dotyczy projektów, które związane są z kończącą się perspektywą budżetową Unii Europejskiej 2007-2014 r. "To są przedsięwzięcia, które musimy skończyć w najbliższych dwóch latach. Głównie są one związane z budową infrastruktury szerokopasmowego internetu i kwestiami e-usług" - powiedział Trzaskowski.

Jak zapewnił minister, w tym roku ma zostać ukończona budowa infrastruktury dla szerokopasmowego internetu w województwach lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. "Natomiast w 2015 r. chcemy skończyć kolejne projekty, tak aby infrastrukturą szerokopasmowego internetu były objęte wszystkie województwa" - podkreślił.

Trzaskowski przyznał, że poprawy wymagają e-usługi. "Sporo tych e-usług już jest, problem polega tylko na tym, że niełatwo jest je znaleźć. A poza tym bardzo często jest tak, że nie da się załatwić jakieś sprawy od początku do końca przez internet, bo ostatecznie na końcu trzeba iść z papierem do urzędu" - powiedział.

Poprawy wymaga też - zdaniem Trzaskowskiego - poziom niektórych e-usług. "Chodzi oto, aby te e-usługi były dojrzałe. Obecnie bowiem często jest tak, że obywatel załatwiając jakąś sprawę przez internet spotyka się ze skomplikowanym kwestionariuszem, który musi sam wypełnić. Nam zależałoby, żeby część tych usług wyglądała inaczej, czyli żeby to urząd miał obowiązek wypełnić formularz, a potem obywatel tylko by go zatwierdzał" - podkreślił.

Dlatego, jak wyjaśnił Trzaskowski, zmiany wymaga też platforma elektronicznych usług administracji publicznej ePUAP. "Plan mamy taki, żeby nie zabierać z ministerstw e-usług, tylko żeby platforma ePUAP przekierowywała na e-usługi każdego z ministerstw" - dodał.

Trzaskowski podkreślił, że aby e-usługi stały się bardziej popularne, konieczna jest zmiana koncepcji systemu identyfikacji obywatela korzystającego z tego typu usług. "Chcemy, aby profil zaufany, za pomocą którego obywatele logują się do e-usług, stał się czymś takim jak pin bankowy i umożliwiał korzystanie ze wszystkich e-usług. Mam nadzieję, że skończymy prace nad profilem zaufanym w tym roku" - powiedział Trzaskowski.

Drugim obszarem, który Trzaskowski wymienił jako priorytet swojej kadencji, jest realizacja Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. "Program Operacyjny Polska Cyfrowa składa się z trzech osi. Pierwsza dotyczy budowy sieci szerokopasmowych tak, żeby jak najwięcej obywateli mogło korzystać z szybkiego internetu o prędkości 30 MB/sek., a nawet w perspektywie roku 2020 z prędkością 100 MB/sek." - powiedział minister.

Druga oś Polski Cyfrowej dotyczy rozwoju usług e-administracji i otwartego rządu. Chodzi o ułatwienie obywatelom dostępu do e-usług związanych m.in. ze sprawami administracyjnymi, rynkiem pracy, ochroną zdrowia, wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, podatkami. E-usługi powinny być także dostępne dla osób niepełnosprawnych.

W ramach drugiej osi zakłada się udostępnienie w formie elektronicznej danych gromadzonych przez administrację publiczną. Chodzi m.in. o dane demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, dane o ochronie i zanieczyszczeniu środowiska. Planowane jest także udostępnianie treści o charakterze edukacyjnym i naukowym.

"Chcemy, aby w marcu tego roku ruszyło Centralne Repozytorium Informacji Publicznej, tak żeby wszystkie zbiory informacji publicznej były dostępne. Będzie to polegać na tym, że powstanie jedna strona internetowa, która będzie odsyłać do wszystkich baz danych wytworzonych za publiczne pieniądze" - zaznaczył Trzaskowski.

Trzecia i ostatnia oś programu Polska Cyfrowa dotyczy podnoszenia kompetencji cyfrowych. "Te kompetencje cyfrowe w Polsce nie są zbyt wysokie, a wiadomo, że jeśli nie będziemy potrafili korzystać z internetu, to na niewiele się przyda szybki internet i e-usługi" - powiedział Trzaskowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Priorytety MAC: szybki internet i sprawna e-administracja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!