Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Problemem w energetyce jest integracja systemów IT

Autor: wnp.pl (JM)
19-07-2010 08:41
Problemem w energetyce jest integracja systemów IT

- Problemem, który dotyka zarówno spółki dystrybucyjne jak i spółki obrotu, jest integracja wielu różnych systemów działających we wcześniej samodzielnych zakładach - wskazuje Jacek Pawełczyk, Business Solution Manager Sektor Utilities Comarch.

Zdaniem naszego rozmówcy, podział na obrót i dystrybucję oraz konsolidacja sektora spowodowały konieczność podjęcia działań ukierunkowanych na integrację rozwiązań. - To wydaję się rzeczą najważniejszą dla wszystkich typów przedsiębiorstw branży energetycznej – mówi Jacek Pawełczyk. - Aby taka integracja była możliwa, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy systemów, które posiada przedsiębiorstwo oraz określenie mapy procesów. Poprzez szczegółową analizę procesów i systemów można stworzyć plan integracji oraz określić politykę działań komórek IT, aby proces integracji był skuteczny. Wydaje się, że uporządkowanie spraw związanych z integracją jest dla tych przedsiębiorstw priorytetowe.
Jacek Pawełczyk zauważa, że zamiany w sektorze związane z procesem unbundlingu spowodowały, że dla spółek dystrybucyjnych intensyfikacja wdrożeń systemów związanych z procesami zarządzania infrastruktura sieciową jest bardzo ważna, co obserwujemy chociażby w spółkach związanych z dystrybucją gazu. Natomiast dla spółek obrotu mniejsze znaczenie mają sprawy infrastruktury technicznej a dużą role odgrywają systemy związane ze sprawna obsługą klienta.

- Moim zdaniem, kryzys gospodarczy nie wpłynął znacząco na sprawy związane z rozwojem IT w przedsiębiorstwach energetycznych – zauważa Jacek Pawełczyk. - Od dłuższego czasu obserwujemy spowolnienie lub też ograniczenie inwestycji w tym zakresie spowodowane ciągle jeszcze skutkami restrukturyzacji sektora. Wydaje się, że kryzys gospodarczy bardziej dotknął inwestycje związane z zaciąganiem dużych kredytów długoterminowych przez przedsiębiorstwa na potrzeby chociażby odbudowy bądź powiększenia mocy wytwórczych, czy też inwestycji związanych z rozbudową czy modernizacją infrastruktury sieciowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP