Produkcja telewizorów LCD staje się branżą nr 1

Produkcja telewizorów LCD staje się branżą nr 1
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja szybko rośnie w prawie wszystkich branżach polskiego przemysłu. Ale tylko kilka z nich zanotowało gigantyczny, sięgający 20-40 proc. wzrost sprzedaży wyrobów - podaje GUS.Najbardziej, bo o 39,8 proc. zwiększyła się produkcja branży wytwarzającej sprzęt RTV

W rezultacie w lutym awansowała ona w tym rankingu na 1. z 27. miejsca przed rokiem. - Zawdzięczamy to głównie międzynarodowym koncernom, które otworzyły fabryki w Polsce - mówi Tomasz Partyka ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - pisze "The Wall Street Journal Polska".

A są u nas światowi giganci, m.in. LG Philips, Sharp i Funai. Według niego, już teraz w przypadku telewizorów LCD ponad połowa produkcji Unii przypada na Polskę. - A będzie jeszcze lepiej, bo przy rosnących możliwościach działających u nas firm zwiększać się będzie także popyt, gdyż telewizory z płaskimi ekranami coraz szybciej wypierają odbiorniki kineskopowe - twierdzi Partyka.

Równie dobra jest perspektywa dla branży produkującej materiały budowlane. Wprawdzie spadła ona na drugie miejsce pod względem wzrostu produkcji, ale i tak jej sprzedaż jest imponująca: w lutym była aż o 28,3 proc. większa niż przed rokiem. - Ten świetny wynik związany jest z boomem w budownictwie mieszkaniowym i rozwojem infrastruktury - ocenia Piotr Kalisz, ekonomista banku Citi Handlowego. Potwierdzają to dane GUS, według których w lutym przekazano do użytku o jedną trzecią mieszkań więcej niż przed rokiem.

Wyróżnia się też branża wytwarzająca maszyny i urządzenia. W lutym jej sprzedaż skoczyła w ujęciu rocznym o prawie jedną trzecią. - To efekt rosnących inwestycji firm, które zwiększają możliwości produkcyjne - uważa Kalisz. Dodaje, że sprzedaż przemysłu maszynowego szybko rośnie też dlatego, że ma on mocną pozycję na rynkach zagranicznych i coraz więcej eksportuje.

Ponadto siłą napędową gospodarki jest tradycyjnie motoryzacja. W lutym jej sprzedaż była o 27,6 proc. większa niż przed rokiem. O tym wyniku zadecydował jak zwykle eksport, gdyż aż 96 proc. wyprodukowanych u nas aut trafia do zagranicznych klientów.

Z czołówki branż o najszybszym wzroście produkcji zniknął przemysł meblarski, który również dużo eksportuje. W lutym jego sprzedaż była tylko o 7,9 proc. większa niż przed rokiem. - Przemysł ten odczuwa boleśnie wzmocnienie złotego, które ogranicza wzrost sprzedaży za granicą i w efekcie odbija się na produkcji firm - twierdzi Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Do tego branża meblarska straciła na upadku niemieckiej Grupy Schieder, która miała spółki produkcyjne w naszym kraju.

Nie dziwi natomiast ponad 35-proc. spadek produkcji wyrobów tytoniowych. - Branża ograniczyła produkcję, gdyż w ub.r. zrobiła olbrzymie zapasy, żeby zmniejszyć skutki tegorocznej, dużej podwyżki akcyzy - mówi Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP "Lewiatan". Ale w sumie przemysł jest w dobrej kondycji i walnie przyczyni się do wzrostu PKB, który w pierwszym kwartale może wynieść nawet 6 proc. - oceniają eksperci.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!