XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prof. Buzek: musimy być dobrzy, by wygrywać pieniądze na badania

Prof. Buzek: musimy być dobrzy, by wygrywać pieniądze na badania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polscy naukowcy muszą być dobrzy, by w unijnych konkursach zdobywać pieniądze na badania prowadzące do innowacji. Do tej pory to nam się nie udawało - ocenił w poniedziałek w Katowicach przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Buzek uczestniczył w otwarciu po rozbudowie siedziby prywatnej Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach i inauguracji nowego roku akademickiego na tej uczelni. Podczas uroczystości wygłosił wykład inauguracyjny.

Problem innowacyjności - przekonywał Buzek - staje się dla Europy problemem kluczowym, tym bardziej że na innowacje i poprzedzające je badania region ten przeznacza dziś mniej środków niż Japonia czy USA, a w Polsce ten wskaźnik oscyluje wokół połowy średniej unijnej. Badania jednak - prócz pieniędzy - wymagają jeszcze odpowiedniej kadry i instrumentów. "U nas to się robi, ale następuje to zbyt wolno" - ocenił szef PE.

Zaznaczył przy tym, że jest przekonany o celowości reformy polskiej nauki, tym bardziej że cała Europa przyjęła system konkurowania ze sobą naukowców i wyższych uczelni. Przypomniał, że w zbliżającej się perspektywie finansowej na badania przeznaczono 80 mld euro (w latach 2007-2013 były to 54 mld euro), jednak pieniądze te nadal dostępne będą tylko w formie ogólnoeuopejskich konkursów. Tymczasem do tej pory - pod względem liczby wygrywanych konkursów - Polska jest w ostatniej trójce krajów UE, wespół z Łotwą i Bułgarią.

"Nasze środowisko naukowe (...) musi zdynamizować swoje działania" - uznał Buzek zastrzegając, że ma świadomość własnej - jako były naukowiec - częściowej współodpowiedzialności za tę sytuację. "To nam się nie udało, tu nie jesteśmy dobrzy, musimy bardzo wiele zmienić. (...) W przypadku pieniędzy na badania musimy być dobrzy, by wygrywać w konkursach. Wygrywają je Czesi, wygrywają je Węgrzy - to nie jest tak, że z powodu, że jesteśmy nowi, ktoś nas sekuje" - zastrzegł.

Podkreślił także, że, mimo sprzeciwu kilku krajów, w przekonywaniu na rzecz zwiększenia budżetu UE pomaga mu m.in. fakt, że europejskie pieniądze na spójność czy na rozwój wsi są w Polsce wykorzystywane wyjątkowo dobrze. "Nie chodzi tylko o procent wykorzystania, ale i jakość, i sposób, jak bardzo zmieniliśmy nasz kraj w ciągu ostatnich zaledwie kilku lat. (...) W ten sposób pieniądze związane z rozwojem regionalnym są wielkim źródłem innowacji" - tłumaczył Buzek.

Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach założył w 2003 r. biznesmen Arkadiusz Hołda, właściciel m.in. regionalnej telewizji TVS. W tym roku dotychczas oferowane kierunki - architektury wnętrz, architektury i urbanistyki, gospodarki przestrzennej, budownictwa, wzornictwa i grafiki - wzbogacono o kolejny: dziennikarstwo i komunikacja społeczna; w ostatni czwartek ogłoszono także rekrutację na reżyserię.

W ostatnich trzech latach dotychczasową siedzibę uczelni w katowickiej dzielnicy Brynów rozbudowano - przy udziale środków unijnych. Inwestycja o łącznej wartości 24,3 mln zł (20 mln zł UE) objęła m.in. utworzenie pierwszego w regionie laboratorium akustycznego, w obiekcie powstały też aula i szereg pracowni wyposażonych m.in. w ponad 230 komputerów. W tym roku na uczelni będzie kształciło się ok. 2,3 tys. studentów, w tym ok. 600 na pierwszym roku
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Buzek: musimy być dobrzy, by wygrywać pieniądze na badania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!