Program Rodzina 500+ spowoduje rewolucję cyfrową w Polsce?

Program Rodzina 500+ spowoduje rewolucję cyfrową w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już za kilka dni rusza program 500+. Dołączyło do niego 18 banków i Poczta Polska, kolejne instytucje stoją w kolejce.

Wszystkie oferują swoje systemy do aplikowania o wsparcie. To może być szansa nie tylko na ubankowienie społeczeństwa, ale także ucyfrowienie - uważa Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

- Cieszę się, że aż 18 instytucji plus Poczta, czyli 19, zadeklarowało chęć współpracy przy ucyfrowianiu tego programu, będzie on dotyczył milionów rodzin i jest duża szansa, że te rodziny przekonają się do tego, że korzystanie z e-usług publicznych jest korzystne. Można zaoszczędzić. W ten sposób powiększy się pula osób korzystających z usług administracji dostarczanych drogą elektroniczną - przekonuje gość Polskiego Radia 24.
 



Sprawdzian dla samorządów

Program 500+ to także prawdziwy egzamin dla samych samorządów, bo to właśnie na tym poziomie dotychczas  e -administracja poważnie kulała.

- Do dziś około 300 jednostek samorządowych nie podpięło się do e-PUAP-u. Na pewno program Rodzina 500+ będzie sprzyjał rozwojowi usług publicznych świadczonych w drodze elektronicznej. Wszystkie samorządy oficjalnie zapowiadają, że są przygotowane. Niektórzy włodarze wypowiadają się mniej optymistycznie zwracając uwagę na niektóre niedoścignięcia, niedoróbki, pośpiech. Bo faktem jest, że program wchodzi dość szybko i samorządy nie miały zbyt wiele czasu na przeszkolenie pracowników, czy na znalezienie biur - przyznaje rozmówca. 

Co z problemami?

Dlatego ważne jest by wszystkie instytucje były przygotowane na tzw. zarządzanie kryzysowe -podkreśla ekspert.

- Jeśli pojawią się jakieś poważniejsze problemy to muszą zostać rozwiązane szybko i sprawnie. Możliwość składania wniosku elektronicznego na początku nie będzie dotyczyła większości osób. Ta świadomość będzie dopiero rosła wraz z czasem. Dlatego ważne jest budowania zaufania do tej formy kontaktu od samego początku - podkreśla specjalista.

Słaba pozycja Polski

E-administracja musi do siebie przekonać Polaków.  Niestety z wielu raportów europejskich wynika, że Polska pod względem rozwoju usług cyfrowych, zarówno w sektorze prywatnym, kompetencji pracowników i jakości e-government, znajduje się na szarym końcu. Na 30 badanych krajów Unii Europejskiej zajmujemy 28 miejsce. Pocieszające jest to, że jednocześnie jesteśmy jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek, ale to głównie efekt tzw. niskiej bazy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Program Rodzina 500+ spowoduje rewolucję cyfrową w Polsce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!