XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt cyfryzacji wkrótce trafi do parlamentu, w 2013 r. stacje wyłączą nadawanie analogowe?

Projekt cyfryzacji wkrótce trafi do parlamentu, w 2013 r. stacje wyłączą nadawanie analogowe?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj powiedziała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, że w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce powinien trafić do parlamentu. Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat, TVN, TV 4 i Telewizja Puls.

We wtorek projekt ustawy przyjął rząd.

Gaj przypomniała, że debata o cyfryzacji trwa od 2005 r., a działania legislacyjne zostały podjęte w latach 2009-2010 przez obecny rząd. Dodała, że proces ten cały czas postępuje - obecnie trwają konkursy na nadawców na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. "Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozpisał konkursy na koncesje dla czterech nowych nadawców. Termin na składanie ofert upływa 4 marca bieżącego roku" - zaznaczyła.

Jak mówiła, projekt reguluje m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji. Powiedziała, że oczekując na wejście w życie ustawy ministerstwo wraz z nadawcami rozpoczęło prace nad tą kampanią. "Mamy scenariusze 10 spotów związanych z kampanią cyfryzacji. Przygotowaliśmy projekt porozumienia z nadawcami i w momencie jego podpisania - myślę, że przed wejściem w życie ustawy - emisje spotów się rozpoczną. Nadawcom zależy na jak najszybszym dotarciu z informacją o możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej" - podkreśliła. Dodała, że cyfryzację promuje też strona internetowa http://cyfryzacja.gov.pl.

Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat, TVN, TV 4 i Telewizja Puls.

Projekt zakłada, że na pierwszym multipleksie dostępne będą programy: TVP 1, TVP 2, jeden program regionalny TVP oraz programy nadawców wybranych w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT.

Docelowo jednak TVP ma zostać przeniesiona na trzeci multipleks, który został uruchomiony w ubiegłym roku. To tzw. multipleks szczątkowy - obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Od 27 października 2011 r. można na nim oglądać kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.

TVP będzie musiała uruchomić swoje programy w pełnym zasięgu na trzecim multipleksie do 27 kwietnia 2014 r. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs na wolne miejsca po tych programach w pierwszym multipleksie.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Programy telewizyjne z pierwszego i drugiego multipleksu będą bezpłatne. Jednocześnie do końca lipca 2013 r. nadawcy muszą dotrzeć ze swoimi programami do 95 proc. Polaków.

Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W projekcie ustawy przewidziano kary za nieprzestrzeganie jej przepisów. Na przykład firma, która sprzeda odbiornik niezapewniający cyfrowego odbioru bez uprzedniego poinformowania o tym klienta, może zostać ukarana od 1 do 50 tys. zł.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt cyfryzacji wkrótce trafi do parlamentu, w 2013 r. stacje wyłączą nadawanie analogowe?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!