XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności - trafi do sejmowej komisji

Projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności - trafi do sejmowej komisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ulgi podatkowe i ułatwienia dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz zmiany przepisów dot. komercjalizacji badań na uczelniach przewiduje projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności, którą we wtorek Sejm przekazał do dalszych prac w sejmowej komisji.

Projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej - po wtorkowej dyskusji w Sejmie - skierowano do dalszych prac w komisjach.

W przygotowanym przez resort nauki projekcie znalazły się zapisy dotyczące ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Przewidziano też zmiany przepisów dotyczące komercjalizacji badań na uczelniach publicznych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński zaznaczył we wtorek w Sejmie, że projekt nowej ustawy ma ułatwić przedsiębiorcom inwestowanie w innowacje i rozwój.

Witold Czarnecki (PiS) przypomniał postulat zawarty w strategii Europa 2020, zgodnie z którym nakłady na badania i rozwój we wszystkich krajach unijnych w 2020 r. mają osiągnąć poziom 3 proc. PKB. "Rząd Polski - uwzględniając wcześniejsze mizerne finansowanie na B+R - wynegocjował w 2010 r. zwiększenie nakładów poniżej tego poziomu, do pułapu 1,7 proc. PKB do 2020" - zwrócił uwagę poseł. Podsumował również, że w ostatnich pięciu latach nakłady na badania i rozwój w Polsce wzrosły nieznacznie, z 0,74 proc. PKB do 0,94 proc. PKB. "Celem projektowanej ustawy jest uruchomienie całego szeregu instrumentów, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności, a co za tym idzie - do większej konkurencyjności polskiej gospodarki i wzrostu gospodarczego" - powiedział. Zapewnił, że klub parlamentarny PiS popiera projekt ustawy.

"Celem ustawy jest zwiększenie nakładów finansowych na badania i rozwój. Główny cel to osiągnięcie poziomu 1,7 proc. PKB. To jest bardzo ambitny cel i cel bardzo trudny do osiągnięcia" - podkreślił wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Joanna Borowiak (PiS) pytała, czy rząd widzi "cień nadziei", że do 2020 r. Polska osiągnie poziom nakładów na B+R równy 1,7 proc. PKB. "Wydaje się, że ten cel jest możliwy do osiągnięcia" - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba. Przyznał jednak, że będzie do tego potrzebne zwiększenie wydatków z sektora prywatnego. To zaś mają ułatwiać działania ministerstwa nauki, w tym projekt małej ustawy o innowacyjności.

Dardziński zaznaczył, że mała ustawa o innowacyjności to nie wszystko: trwają już prace nad drugą, dużą ustawę z tego zakresu. Wiceminister zapowiedział, że kolejny projekt ma trafić do konsultacji społecznych na początku 2017 roku.

Pozytywnie oceniając projekt małej ustawy o innowacyjności Włodzimierz Nykiel (PO) powiedział, że to projekt "ważny i potrzebny". Przyznał jednak, że potrzebne są dalsze prace nad unormowaniami.

Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) również mówił, że projekt ustawy zmierza w dobrym kierunku. "My w klubie Kukiz'15 będziemy popierać wszystkie działania, które mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom korzystanie z innowacyjności oraz (...) działania, które obniżają podstawę opodatkowania dla przedsiębiorców". "To mała ustawa o innowacyjności, czekamy na dużą" - dodał.

"Klub Nowoczesna z uznaniem patrzy na ten pierwszy krok w dziedzinie pobudzenia innowacyjności" - wtórował poseł Paweł Pudłowski (Nowoczesna). Zapowiedział jednak, że jego klub złoży do projektu poprawki.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Lista kosztów podlegających odpisowi zostanie rozszerzona, wzrosna też kwoty maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych ponoszonych na badania i rozwój. Poza tym z 3 do 6 lat wydłużono okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową. Przewidziano też zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw (start-upów) prowadzących działalność B+R.

Zmodyfikowano też procedurę "uwłaszczenia naukowców", czyli nabywania przez nich praw majątkowych do wynalazków. Procedura uwłaszczeniowa (jako opcja) ma być stosowana przez uczelnie wyłącznie wtedy, kiedy naukowiec zgłaszający wyniki badań poinformuje o zainteresowaniu uwłaszczeniem.

W projekcie nowelizacji usunięto także ograniczenie czasowe, w jakim twórcom wynalazków przysługiwały udziały w korzyściach z komercjalizacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności - trafi do sejmowej komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!