Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Protest profesorów w sprawie unijnego prawa patentowego

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
25-05-2012 14:40
Protest profesorów w sprawie unijnego prawa patentowego
Fot. Fotolia

Apel w sprawie wycofania się przez Polskę ze wzmocnionej współpracy patentowej w UE wystosowali profesorowie, uznane autorytety od prawa własności intelektualnej.

W liście czytamy m.in., że „doceniając wagę argumentów przemawiających za jednolitą ochroną patentową, stwierdzamy jednak, że prawny kształt wszystkich trzech elementów pakietu patentowego jest wysoce niekorzystny z punktu widzenia istotnych interesów naszego kraju”.
Czytaj także:
Patent europejski zły dla polskich przedsiębiorców?

Jednym z przykładów nierównego traktowania jest system językowy. Zaprojektowane rozwiązania podważają jedną z podstawowych zasad prawa patentowego, zgodnie z którą prawa wyłączne przyznawane są w zamian za należyte ujawnienie wynalazków w języku obowiązującym na danym terytorium.

Jednolite patenty będą automatycznie skuteczne w państwach uczestniczących we wzmocnionej współpracy (nie będą wymagać walidacji obowiązującej obecnie w stosunku do „zwykłych” patentów europejskich), co spowoduje gwałtowny wzrost liczby tych praw, stwierdzają autorzy listu. Biorąc pod uwagę drastyczną asymetrię korzyści, a także nieproporcjonalność ciężarów i kosztów, jakie będą udziałem poszczególnych grup użytkowników systemu patentowego, należy stwierdzić, że udział we wzmocnionej współpracy na warunkach przyjętych w omawianych projektach nie leży w interesie Polski.

„Na odrębną krytykę zasługuje projekt porozumienia o JSP (Wspólnotowym Sądzie Patentowym). Omawiane rozwiązania istotnie pogorszą pozycję podmiotów polskich i zredukują szanse na poprawę stanu innowacyjności” – czytamy w liście.

Negatywne prawne skutki blokady patentowej stanowić będą trwałą barierę rozwoju przedsiębiorczości i znacząco ograniczą szanse na zmniejszenie dystansu wobec państw wysoko rozwiniętych, stwierdzają autorzy i podkreślają, że również w innych państwach narasta krytyka zaprojektowanych rozwiązań.

Reasumując, „rozwiązania przewidziane w unijnym pakiecie patentowym zasługują na zdecydowanie negatywną ocenę. W świetle powyższej oceny należy zaapelować o pilne podjęcie decyzji o wycofaniu się przez Polskę ze wzmocnionej współpracy w omawianej dziedzinie” – napisali autorzy.

List sygnowali profesorowie: Ryszard Markiewicz, Aurelia Nowicka, Andrzej Szajkowski, Ryszard Skubisz, Stanisław Sołtysiński i Janusz Szwaja.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP