Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przedsiębiorstwa mają ostatnią szansę na dofinansowanie B+R

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
14-10-2013 14:06 |  aktualizacja: 14-10-2013 14:49
Przedsiębiorstwa mają ostatnią szansę na dofinansowanie B+R
Fot. PTWP

Ponieważ budżet unijnych 2014-2020 będzie ostatnim tak hojnym dla Polski przedsiębiorstwa muszą więcej inwestować w swoją działalność B+R, korzystając ze środków UE. Obecnie wydają na sferę badań i rozwoju ok. 0,8 proc. PKB, czyli ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia UE - stwierdziła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Była ona gościem konferencji „Środki unijne dla przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia biznesu w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020”, zorganizowanej przez KIG.
Na przełomie października i listopada zakończone zostaną konsultacje w sprawie wszystkich programów operacyjnych z nowej perspektywy finansowej, przypomniała minister. Wśród nich są dwa o kluczowym znaczeniu dla dalszego zmniejszenia dystansu, jaki dzieli Polskę od wysoko rozwiniętych krajów UE oraz dla biznesu, tj. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR), o wstępnym budżecie 7,6 mld euro, PO Infrastruktura i Środowisko (24,2 mld euro) oraz Polska Cyfrowa (1,9 mld euro).

O ile w 2004 r. Polska miała ok. 38 proc. poziom średniego PKB per capita krajów członkowskich, a obecnie sięga on już 70 proc., to jednak do w 2020 r. ma on wzrosnąć do 79 proc. Przykłady krajów wysokorozwiniętych pokazują, że dalszy wzrost dobrobytu może zostać osiągnięty dzięki wykorzystaniu potencjałów kreatywności i przedsiębiorczości. Konieczne jest zatem odejście od koncentracji na „wzroście ilościowym”, w kierunku „wzrostu jakościowego”, czyli budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Celem POIR jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, głównie przez wzrost nakładów prywatnych na B+R. Zostanie on osiągnięty dzięki koncentracji działań programu na: wsparciu powiązań między przedsiębiorstwami i nauką, wsparciu i rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw oraz wzmocnieniu jakości badań i pozycji krajowych jednostek naukowych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Wsparcie ze środków POIR będzie skoncentrowane na projektach realizowanych w obszarach inteligentnych specjalizacji, czyli na wybranych dziedzinach nauki i gospodarki, stanowiących potencjał rozwojowy kraju i regionów. Ich listę na poziomie krajowym, opublikowało w minionym tygodniu Ministerstwo Gospodarki.

W porównaniu do dotychczas oferowanego wsparcia w obszarze innowacyjności, w POIR kładzie się większy nacisk na współpracę sektorów nauki i biznesu. Preferowane będą projekty badawcze, charakteryzujące się wysokim potencjałem komercjalizacji. Dlatego istotne jest też tworzenie mechanizmów angażujących przedsiębiorstwa w prowadzenie prac B+R, samodzielnie lub wspólnie z jednostkami naukowymi i innymi przedsiębiorstwami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP