Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przedsiębiorstwa muszą przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny

Autor: wnp.pl (WGK)
08-03-2016 10:31
Przedsiębiorstwa muszą przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny
Fot. PTWP

Duże firmy od 1 lipca będą musiały na żądanie organów skarbowych przestawiać księgi podatkowe i inne dane w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Małe i średnie firmy nie będą miały takiego obowiązku, w przypadku dużych przedsiębiorstw brak możliwości wygenerowania pliku kontrolnego lub niedostarczenie danych formacie zgodnym z JPK wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową.

Prace nad wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego do prawa podatkowego trwają od dwóch lat. Urzędy skarbowe przygotowywały się do wprowadzenia takiego obowiązku organizacyjnie, kompetencyjnie i technicznie. Struktury zostały opracowane we własnym zakresie przez Ministerstwo Finansów. Nie zakupiło ono przy tym żadnego sprzętu i nie ponosiło kosztów związanych ze szkoleniem pracowników w zakresie JPK.
Resort wciąż nie ujawnił ostatecznych wersji struktur logicznych, koniecznych do generowania JPK z firmowych systemów informatycznych. Co prawda opublikowane w grudniu testowe wersje struktur JPK stanowią pewien obraz tego, co powinno pojawić się na początku marca, niemniej bez ostatecznych wersji większość producentów oprogramowania nie może efektywnie rozpocząć prac aktualizujących swoje aplikacje.

Czy dostawcom IT wystarczy czasu?

Typowy projekt informatyczny trwa średnio około 6 miesięcy, licząc od pomysłu, przez analizę wymagań, przygotowanie projektu, prace programistyczne, testy gotowego rozwiązania, skończywszy na wdrożeniu gotowego rozwiązania u klienta.

- W przypadku JPK producenci systemów mają znacznie mniej czasu. Zakładając, że MF opublikuje ostateczne wersje struktur na początku marca, do ostatecznej implementacji JPK w systemach pozostanie tylko około czterech miesięcy - zauważa Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage. Jednocześnie podkreśla, że wstępne struktury JPK zaprezentowane w grudniu są zbliżone do tych, które Sage zaimplementował w swoich programach we Francji i Portugalii. – O ile nie ulegną one radykalnej zmianie, w naszym przypadku zaimplementowanie JPK do systemów będzie dotyczyło głównie różnic w plikach, wynikających ze specyfiki rynku – dodaje.

Samo wygenerowanie pliku w standardzie języka XML nie jest skomplikowane. Wyzwaniem programistycznym jest wyszukanie w systemach wszystkich oczekiwanych przez MF danych. Dodatkową komplikację stanowi konieczność zapewnienia spójności danych w poszczególnych strukturach raportowych JPK. Źródłem danych będą przecież nie tylko księgi rachunkowe, ale np. systemy fakturowe czy magazynowe. To oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli zweryfikować systemy zarządzania firmą i wyeliminować wszelkie niespójności między modułami. Problem może dotyczyć zwłaszcza systemów mieszanych, gdzie poszczególne komponenty pochodzą od różnych producentów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP