Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysł kosmiczny rozwinie nowe technologie i przyniesie zyski

Autor: wnp.pl (Wojciech Kwitna)
18-01-2016 09:27
Przemysł kosmiczny rozwinie nowe technologie i przyniesie zyski

Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments.

Fot. Mat. pras.

Na wypracowywanych przez innowacyjny sektor kosmiczny rozwiązaniach korzysta cała gospodarka kraju. Jedno euro zainwestowane w przemysł kosmiczny w krajach Europy Zachodniej wraca w różnych formach do narodowych gospodarek w kwocie aż 7 euro - mówi w rozmowie z portalem wnp.pl dr Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments.

Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma udział w europejskich programach kosmicznych?
- Programy kosmiczne bazują na najnowszych technologiach. Aby w nich zaistnieć, trzeba postawić na innowacje, a nie na zwykłe kopiowanie. Dlatego udział w projektach kosmicznych może dać polskiej gospodarce impuls niezbędny do przeskoczenia tzw. „pułapki średniego wzrostu”, w którą wpadają państwa, które w porę nie wypracowały pomysłu na gospodarczy rozwój innego niż tania siła robocza.

Naturalnie rozwój krajowego sektora kosmicznego musi być skorelowany z innymi obszarami innowacyjnej gospodarki. Niemniej w obszarze kosmosu wzrost może być ponadprzeciętny. Wystarczy tylko wspomnieć, że globalny rynek kosmiczny na przestrzeni jedynie ostatnich 10 lat odnotował wzrost na poziomie 250 proc.!

Jakie daje szanse na zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw i zaangażowania krajowych instytucji naukowych?

- Na rozwoju przemysłu kosmicznego zyskuje cała gospodarka. Oczywistym beneficjentem są firmy prowadzące prace bezpośrednio związane z opracowaniem technologii kosmicznych. Ale zyskują także przedsiębiorstwa korzystające bezpośrednio jak i pośrednio z danych satelitarnych. A danymi tymi są m.in. informacje o pogodzie, informacje o lokalizacji, zdjęcia satelitarne. Różne podmioty wykorzystują także inne usługi satelitarne, jak choćby telekomunikacja. Udział w europejskich projektach pozwala na włączenie się w projekty kosmiczne, przycinanie ich do potrzeb polskiej gospodarki i kreowanie nowych projektów, które na te potrzeby odpowiadają w sposób bezpośredni.

Obiegowe opinie często negują sens takich działań wymagających wysokich nakładów od członków ESA, jednak z doświadczeń organizacji wynika, że po kilku latach można spodziewać się owoców zarówno w postaci nowych technologii jak i zwrotów włożonego kapitało, a także zysków. Jakie możliwości daje nam wejście do elitarnego grona państw rozwijających przemysł kosmiczny?

- To prawda. Technologie kosmiczne w pierwszej fazie ich opracowywania wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych. Na realny zysk nie należy liczyć w perspektywie krótszej niż 5-7 lat. Niewiele firm stać na konsekwentne ponoszenie takich obciążeń i ewolucję w kierunku osiągnięcia pełnej zdolności do realizacji projektów kosmicznych. Jednak po tym czasie zyski w końcu się pojawiają. I dotyczą one znacznie szerszego kręgu interesariuszy, niż tylko firm bezpośrednio zaangażowanych w rozwój technologii kosmicznych. Na wypracowywanych przez innowacyjny sektor kosmiczny rozwiązaniach korzysta cała gospodarka kraju.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP