XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przemysł skazany na innowacje

Przemysł skazany na innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Duże firmy przemysłowe muszą być nastawione na wykorzystywanie nowych technologii i patentów, mniejsze trzeba zachęcać poprzez mechanizmy fiskalne i ułatwienia. To jeden z głównych postulatów wynikających z debaty panelowej "Nauka i biznes - sprawdzone modele współpracy", która odbyła się w ramach IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Polska to europejski ewenement - nasza zdrowa gospodarka rozwija się niemal bez udziału własnych technologii, bez inwestowania w badania i rozwój. Ale czas, w którym możemy rosnąć jako "kraj montażu" kończy się. Zbliża się moment prawdy... - ostrzegał Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

- Głównym problemem stojącym przed gospodarkami naszych krajów jest to, jak przejść od produkcji opartej na taniej sile roboczej do gospodarki opartej na wiedzy - zauważył Zoltan Csefalvay, wiceminister gospodarki Węgier.

Wielokrotnie podkreślano postulowaną rolę dużych firm posiadających rezerwy finansowe i mogących kreować postęp, tworząc dla siebie perspektywy rozwoju w dłuższej perspektywie. Padł m.in. przykład KGHM Polska Miedź...

- Duże firmy muszą być ukierunkowane na to, co nowe, na nowe technologie, które będą budować ich przewagę konkurencyjną w przyszłości - apelował Zbigniew Śmieszek, wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych. - Na Zachodzie to wręcz przymus. U nas przydałby się nacisk właścicieli, czy rad nadzorczych.

Polskie firmy, jak zauważył rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, Antoni Tajduś, rosły dotychczas w oparciu o proste mechanizmy, wykorzystując proste rezerwy. - Ale wdrażanie nowych patentów to ryzyko. W USA jeden z dziesięciu wdrożonych patentów przynosi sukces komercyjny - zauważył Tajduś.

Jednak działający od pięciu lat przy AGH inkubator firm zakładanych przez studentów i absolwentów to kapitał, który już przynosi zyski. Firmy, które wykreował po usamodzielnieniu "wracają" na uczelnię , by sięgać po nowe technologie, są bardziej otwarte i skłonne do podejmowania ryzyka.

Uczestnicy sesji podawali także inne praktyczne przykłady przełamywania barier we współpracy nauki i przemysłu - kluczowej dla podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki i wykorzystania sporych środków europejskich na te cele.

Chodzi m.in. o firmy ze 100-procentowym udziałem uczelni technicznych wyspecjalizowane w komercjalizacji patentów i wyników badań, tzw. platformy technologiczne działające m.in. w przemyśle lotniczym, czy projekt przeznaczania 1 procenta podatku CIT na wsparcie instytucji badawczych. Podkreślano rolę instytucji otoczenia biznesu zajmujących się kojarzeniem nauki i przemysłu, które skupiły się dotychczas na budowaniu potencjału, podczas gdy czasy wymagają jego intensywnego wykorzystywania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł skazany na innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!