Przepisy o usprawnieniu e-sądu do podpisu prezydenta

Przepisy o usprawnieniu e-sądu do podpisu prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Możliwość dochodzenia w e-sądzie wyłącznie roszczeń powstałych do trzech lat przed wniesieniem sprawy przewiduje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która trafiła do podpisu prezydenta. W piątek Sejm przyjął większość senackich poprawek do tej ustawy.

Przyjęte przez Sejm sześć senackich poprawek doprecyzowało, że większość zmian wprowadzonych na mocy tej nowelizacji odnosi się wyłącznie do postępowania przed e-sądem.

Poprawki zmierzają m.in. do ograniczenia obowiązku podawania w pozwie numeru PESEL pozwanego - co pozwoli lepiej go zidentyfikować - wyłącznie do spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Również możliwość karania grzywną powoda, który w złej wierze lub wskutek niezachowania należytej staranności oznaczył nieprawidłowy adres pozwanego przewidziano jedynie w postępowaniu elektronicznym.

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, funkcjonuje od stycznia 2010 r. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. Dotychczas do e-sądu wpłynęło ponad pięć milionów spraw.

Od wielu miesięcy media, prawnicy oraz sędziowie wskazywali na możliwości nadużywania e-sądu - wzrosła np. liczba pozwów dotyczących przedawnionych długów. Zgodnie z polskim prawem roszczenie przedawnione nadal istnieje i jedynie w wyniku złożenia przez pozwanego zastrzeżenia w tej sprawie nie może być ono dochodzone na drodze przymusu państwowego.

Wskazywano, że przed powstaniem e-sądu takich pozwów wnoszono mniej, gdyż opłaty od nich były dużo wyższe. Ponadto, jak się okazało, niektórzy wierzyciele w sposób świadomy wykorzystywali nieaktualne adresy dłużników, licząc na to, że zawiadomienie o sprawie do nich nie dotrze i nie zostanie złożone zastrzeżenie.

W nowelizacji k.p.c. zapisano więc m.in., że "w elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu". Wcześniejsze roszczenia będą mogły być dochodzone w trybie tradycyjnym, a już nie elektronicznym.

Akceptacji Sejmu nie zyskała natomiast poprawka przewidująca, że dochodzenie roszczenia byłoby możliwe też, jeśli pozwany uznał roszczenie przed upływem tego trzyletniego okresu. Jak wskazywano, poprawka taka prowadziła do niejasności przepisu.

Inne z rozwiązań nowelizacji zakładają natomiast, że komornik będzie miał obowiązek pouczania dłużnika o możliwości wniesienia odwołania, jeśli egzekucja ma być prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego opartego na wyroku zaocznym, o którym dłużnik mógł nie wiedzieć. Zmiany mają wejść w życie po miesiącu od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przepisy o usprawnieniu e-sądu do podpisu prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!