XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przestępcy atakują nas w sieci

Przestępcy atakują nas w sieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet najbardziej znane i zaufane witryny mogą być wykorzystane przez hakerów do wykradania danych o użytkownikach - ostrzegają autorzy najnowszego raportu poświęconego bezpieczeństwu komputerów.

W sieci grasuje już ponad milion złośliwych programów - wynika z cytowanego przez "Rzeczpospolitą" dokumentu przygotowanego przez firmę Symantec zajmującą się zabezpieczeniami komputerów. Eksperci policzyli, że jest ich dokładnie 1 122 311. Dwie trzecie wszystkich takich programów powstały w 2007 roku. Większość wykorzystuje słabości Microsoft Windows i są to odmiany znanych wcześniej wirusów.

Zmienia się sposób działania przestępców. Jeszcze rok czy dwa lata temu wirusy rozprzestrzeniały się jako załączniki do e-maili. Dziś nie jest to tak skuteczne - podkreśla natomiast firma F-Secure, do której dziennie trafia 25 tys. próbek niebezpiecznych programów. Teraz włamywacze umieszczają wirusy na stronach internetowych. Użytkownicy zarażają się nimi, po prostu klikając w wyświetlany na niej link.

Według F-Secure najczęstszą przynętą mającą zachęcić do odwiedzenia takiej strony jest informacja w e-mailu w rodzaju "Otrzymałeś pocztówkę" lub "Obejrzyj film na YouTube". Specjaliści Symanteca uważają, że atakujący koncentrują się na witrynach obdarzanych dużym zaufaniem - np. serwisach społecznościowych.

Sam fakt infekcji komputera może zaś pozostać niezauważony. Przestępcy nie zamierzają bowiem - jak kiedyś - niszczyć danych, ale je wykraść, a następnie sprzedać lub wykorzystać do kolejnej kradzieży. Pełne informacje o tożsamości kosztują na czarnym rynku ok. jednego dolara - twierdzą specjaliści Symanteca. Za 10 dolarów można zdobyć dane pozwalające na dostęp do konta bankowego - wyjaśnia "Rz".

Drugą coraz powszechniejszą formą ataku jest phishing, czyli podszywanie się pod renomowaną instytucję w celu wykradzenia danych. - Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z serią ataków na serwisy internetowe banków. W większości były to próby nieudane, ale przestępcy uczą się na błędach - mówi "Rz" Mirosław Maj, kierownik działającego w ramach NASK zespołu CERT Polska zajmującego się walką z zagrożeniami internetowymi. - Pierwszy atak na bank WBK był śmieszny, w drugim, ok. dwóch tygodni temu, udało się oszukać kilkadziesiąt osób. Wzrasta też liczba ataków keyloggerami - przestępcy liczą szczególnie na uzyskanie dostępu do serwisów bankowych, ale również portali społecznościowych i aukcyjnych - mówi Maj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przestępcy atakują nas w sieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!