Przewlekanie raportu nt. podziału TP SA

Przewlekanie raportu nt. podziału TP SA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

12 listopada na biurku prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ląduje ostateczna wersja raportu pokazującego, czy należy dzielić Telekomunikację Polską. Tymczasem operator proponuje regulatorowi swoją wersję podziału.

Wnioski zawarte w raporcie konsorcjum powołanego do zbadania plusów i minusów ewentualnego podziału TP miały się znaleźć na stronie internetowej Urzędu w ubiegłym tygodniu - przypomina "Gazeta Wyborcza". Okazało się jednak, że dokument wymaga poprawek. Podobnie było w poniedziałek, który miał być ostatecznym terminem oddania opracowania.

- Mamy ponad 30 szczegółowych pytań do przedstawionego nam raportu. Nie mogliśmy go więc przyjąć - mówi "Gazecie" szefowa UKE Anna Streżyńska. - Nie uzyskaliśmy między innymi satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie, czy koszty podziału nie przewyższą czasem korzyści z jego przeprowadzenia. A to jedna z najistotniejszych kwestii.

Wstępna wersja raportu nie pozostawia za to wątpliwości, że separacja funkcjonalna (wydzielenie w ramach spółki części zajmującej się rynkiem hurtowym i oddzielenie jej od części detalicznej) rozwiązałaby szereg problemów dotykających polski rynek telekomunikacyjny. - Z pewnością byłby to sposób na zlikwidowanie dyskryminacji operatorów alternatywnych, którzy skarżą się, że TP traktuje współpracę z nimi inaczej niż ze swoim działem detalicznym - wyjaśnia Streżyńska. Telekomunikacja Polska ma obowiązek odpłatnego udostępniania swoich łączy innym operatorom. Dzięki temu mniejsi operatorzy mogą dotrzeć z ofertą wszędzie tam, gdzie dotąd docierała tylko TP. Ta współpraca nie zawsze przebiegała prawidłowo - operatorzy skarżyli się m.in. na przeciąganie terminów przełączenia abonenta TP do sieci konkurencji.

Telekomunikacja Polska nie czeka z założonymi rękami. - Spółka zaproponowała rozwiązanie alternatywne do separacji funkcjonalnej. Mają to być zmiany organizacyjne, które również doprowadzą do oddzielenia usług hurtowych od detalicznych - wyjaśnia prezes UKE.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP tłumaczy, że zaproponowane rozwiązania wyeliminują zachowania uznawane za dyskryminujące. - Chodzi przede wszystkim o system monitoringu i nadzoru zapewniający równe traktowanie klientów innych operatorów, wdrożenie szkoleń i systemów wynagradzania dla pracowników, które wykluczą zachowania dyskryminacyjne, a także zmiany w procedurach obsługi klientów - wylicza Jabczyński.

Kluczowym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. chińskich murów w przepływie informacji między częścią detaliczną i hurtową TP. Chodzi o to, by pracownicy części detalicznej TP mieli tylko takie informacje o funkcjonowaniu części hurtowej jak przedstawiciele operatorów alternatywnych.

- Rozwiązania te mogą być szybko wdrożone [niektóre z nich są już wdrażane - TP rozpoczęła już cykliczne publikowanie warunków, na jakich odbywa się współpraca z operatorami] i są nieporównywalnie tańsze niż separacja funkcjonalna. Co ważne, realizowane byłyby we współpracy z UKE, a nie narzucone w drodze decyzji administracyjnych - mówi Jabczyński. Dodaje jednak, że nie zmienia to stanowiska TP, że nie istnieją podstawy prawne dla przeprowadzenia separacji.

Streżyńska przyjmuje propozycje TP z zadowoleniem. - Chcę jednak, by szybko były widoczne efekty działań. Dlatego jeśli zgodzimy się na propozycję, to pierwszą ocenę planuję już po trzech miesiącach. Wtedy sprawdzimy, czy działania nie są pozorne - zapowiada. Obawy prezes UKE wynikają z doświadczeń Szwecji. - Tam operator sam zgodził się na podział. Jednak ostatnio okazało się, że proces przebiega zbyt wolno i szwedzki regulator musiał rozpocząć procedurę separacji odgórnie - zaznacza Streżyńska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewlekanie raportu nt. podziału TP SA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!