Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przyjęto ostateczną wersję programu "Horyzont 2020"

Autor: wnp.pl (PS)
18-07-2013 10:02

Komitet Stałych Przedstawicieli (COREPER I), której przewodniczył przedstawiciel prezydencji litewskiej, potwierdził ostateczny i kompromisowy tekst programu "Horyzont 2020".

Składa się on z pakietu czterech aktów prawnych, mających sprzyjać rozwojowi badań naukowych, innowacji i konkurencyjności w Europie w latach 2014-2020. Zastąpi on dotychczasowe programy ramowe (w tym obowiązujący - 7PR).
Te nowe akty to rozporządzenia, ustanawiające zasady uczestnictwa i upowszechniania programu, ustanawiające Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) oraz określające decyzje w sprawie strategiczny planów EIT, a także wkładu instytutu w osiągnięcie celu bardziej innowacyjnej Europy.

Program "Horyzont 2020" jest więc kompleksowy, a zarazem po raz pierwszy skupia wszystkie unijne środki finansowania badań naukowych i innowacji. Będzie dysponował budżetem 70,2 mld euro, wliczając w to program Euratom. Dla porównania, budżet bieżącego 7PR wynosi 54 mld euro.

"Horyzont 2020" ukierunkowany jest na cztery obszary działalności. Pierwszy, to doskonałość w nauce, który obejmuje badania poznawcze, program Marii Curie, tzw. technologie frontowe (pomysły technologiczne) oraz infrastrukturę europejską. Drugi, zakłada zapewnienie europejskim przedsiębiorcom wiodącej pozycji w zakresie innowacji przemysłowych. Trzeci obszar podejmuje wyzwania o charakterze społecznym. Ostatni obszar skupia się na działalność organizacji i jednostek ogólnoeuropejskich.

Inną nowością programu jest to, że ma on wspierać szczególnie priorytetowe technologie, które zarazem wskazuje. Są to m.in. fotonika, technologie informacyjne i komunikacyjne, mikro- i nanotechnologia, zaawansowane materiały, biotechnologia, zaawansowane systemy produkcyjne.

Jednocześnie w programie znacząco ograniczono formalności, upraszczając przepisy i procedury, aby przyciągnąć większą liczbę wybitnych naukowców (także spoza krajów UE) i innowacyjnych przedsiębiorstw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP