Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PZG i Politechnika Warszawska poprowadzą wspólne badania

Autor: WNP.PL (KW)
14-01-2016 16:23
PZG i Politechnika Warszawska poprowadzą wspólne badania
Fot. Fotolia

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, a także badań podstawowych w obszarze obronności oraz podwójnego przeznaczenia, jak również działań na rzecz komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

Współpraca ta obejmować będzie przede wszystkim następujące zagadnienia: obrona powietrzna, systemy bezzałogowe, nowe materiały, nowe sensory, pojazdy opancerzone, żołnierz przyszłości, satelity. Nie jest to katalog zamknięty i do obszarów współpracy mogą być włączone również kolejne tematy. Kooperacja będzie realizowana w różnorakiej formie, w tym w szczególności poprzez podejmowanie wspólnych projektów, wymianę doświadczeń, wzajemne konsultacje i porady eksperckie, sporządzanie ekspertyz naukowo-technicznych, organizowanie konferencji, warsztatów i szkoleń specjalistycznych, a także tworzenie wspólnych zespołów zadaniowych oraz udział w badaniach i testach poligonowych sprzętu. Jednym z obszarów współpracy może być także kształcenie kadry inżynierskiej, w tym organizowanie staży i praktyk w uzgodnieniu z wybranymi spółkami PGZ.
Podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Warszawską jest kontynuacją dotychczasowych działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej ukierunkowanych na rozwój współpracy pomiędzy sektorem nauki i przemysłu na rzecz obronności i bezpieczeństwa. Efekt synergii mają zapewnić wspólnie realizowane przez PGZ i PW projekty w obszarach takich jak radiolokacja, technika rakietowa, walka radioelektroniczna, materiały i podzespoły elektroniczne, systemy automatyczne, obiekty bezzałogowe, paliwa rakietowe i materiały wysokoenergetyczne, układy napędowe, materiały kompozytowe, satelita obserwacyjny czy kryptologia.

To nie pierwsze podjęte wspólnie działania. Politechnika Warszawska i Polska Grupa Zbrojeniowa kooperują już ze sobą w ramach konsorcjum pracującego nad zastosowaniem grafenu na potrzeby sił zbrojnych. Kolejną wspólną inicjatywą jest promowanie osiągnięć środowiska naukowego i możliwości jego współpracy z przemysłem. Podpisanie Listu Intencyjnego jest więc naturalną kontynuacją dotychczasowych działań. Kolejnym etapem będzie zawarcie umów wykonawczych dotyczących już konkretnych projektów.

Nawiązana współpraca pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału nauki i przemysłu, tak istotne dla wzrostu innowacyjności i produktywności. Efektywne wykorzystywanie wiedzy to priorytet dla dzisiejszej gospodarki, szczególnie w dobie intensywnych zmian technologicznych. Z drugiej strony równie istotna jest komercjalizacja wiedzy, polegająca na praktycznym zastosowaniu odkryć naukowych. Nie bez znaczenia jest też możliwość transferu technologii wojskowych do zastosowań cywilnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP