PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Qumak: spadek przychodów o niemal połowę

Autor: WNP.PL (WGK)
04-10-2016 12:23
Qumak: spadek przychodów o niemal połowę
Fot. Shutterstock

Spółka Qumak opublikowała skonsolidowany raport półroczny. W I połowie roku grupa wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 176 mln zł, rok wcześniej w tym okresie były to prawie 353 mln zł. Strata brutto wyniosła 1,1 mln zł, netto – 6,4 mln zł, a z działalności operacyjnej 412 tys. zł. Rok wcześniej odnotowano zyski odpowiednio 2 mln zł, 1,6 mln zł oraz 3,8 mln zł.

Największe spadki przychodów wystąpiły w segmencie Airport Automation – z ponad 101 mln w I połowie 2015 r. spadły do niemal 12 mln zł w I połowie 2016 r. Spadły także przychody w segmentach Building Automation (z 68,7 do 28,2 mln zł), Software Development (z 23,6 do 12,2 mln zł), Desktop Management Services (z 27,7 do 17,7 mln zł) i w niewielkim stopniu w segmencie sprzedaży sprzętu komputerowego i licencji. Wzrosły przychody w obszarze Data Center do 31,9 mln zł (wcześniej 27,7 mln zł) i, nieznacznie, w segmencie Ekspozycje multimedialne. Pozostałe segmenty skurczyły się z prawie 56 mln zł do 26,6 mln zł.
Według sprawozdania z działalności grupy kapitałowej Qumak pierwsze półrocze było wymagającym okresem. Rynek inteligentnej infrastruktury, z którego dynamicznego rozwoju korzystała grupa w ostatnim czasie, mocno zwolnił w związku z zastojem w zamówieniach publicznych, których wartość spadła niemal o 50 proc. rok do roku. Spółka przechodziła też dalsze etapy reorganizacji wewnętrznej, której elementem była m.in zmiana na stanowisku prezesa.

W pierwszym półroczu 2016 r. Grupa osiągnęła 176 mln zł przychodów skonsolidowanych, co oznacza spadek rok do roku o niemal 50-proc. Jak czytamy w sprawozdaniu „dużo niższe obroty to z jednej strony konsekwencja cyklu koniunkturalnego na rynku zamówień publicznych, z drugiej zaś zmiany polityki sprzedażowej spółki. W 2015 roku została finalnie rozliczona transza środków unijnych na lata 2007-2013, co spowodowało kumulację sprzedaży i osiągnięcie najwyższych półrocznych obrotów w historii spółki. Pierwsze sześć miesięcy obecnego roku było okresem przejściowym, w którym polska administracja na bardzo małą skalę ogłaszała projekty finansowane z kolejnej perspektywy na lata 2014-2020. Jednocześnie zarząd podjął działania zmierzające do zmiany struktury przychodów, preferując zlecenia o mniejszej wartości, ale pozwalające wypracować wyższe marże, a także zapewniające stałe, powtarzalne przychody”.

W grupie wzrosła rentowność z 4,7 proc. do 9,6 proc. w porównywanych okresach, na co wpłynęło zakończenie wyceny długoterminowego kontraktu ISOK. Jak podje zarząd „realny wzrost rentowności sprzedaży widać w II kw., która po oczyszczeniu z efektu rozksięgowania wyniosła 6,8 proc. Kolejnym, ale niemniej istotnym powodem wzrostu marży w II kwartale bieżącego roku było przemodelowanie organizacji oraz zmiana struktury przychodów, w tym zwiększony udział przychodów kontraktów na rynku komercyjnym, realizowanych na wyższej marży”.

Na wynik pozytywnie wpłynęło wygenerowany w II kwartale EBIT w wysokości 6,3 mln zł. Na skonsolidowany wynik netto mocno wpłynął odroczony podatek dochodowy.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

QUMAK [QMK]

kurs:

6.25 PLN -0.15 (-2.34%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


48 460 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP