PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

R. Mrówka, CC Poland Plus: innowacyjność priorytetem na całym świecie

Autor: wnp.pl (Wojciech Kwinta)
29-08-2013 11:36
R. Mrówka, CC Poland Plus: innowacyjność priorytetem na całym świecie
Fot. Fotolia

O Europejskim Instytucie Technologii, węzłach wiedzy i innowacji, pościgu za uciekającym światem i komercjalizacji wyników badań z portalem wnp.pl rozmawia Rafał Mrówka, prezes CC Poland Plus, spółki zarządzającej polskim węzłem KIC InnoEnergy (jednym z sześciu w Europie).

Innowacyjność staje się unijnym priorytetem, odkąd już nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Chiny i Korea Południowa wyprzedzają Stary Kontynent na polu nowych technologii i innowacji. Jednym z pomysłów na pobudzenie działań innowacyjnych ma być Europejski Instytut Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology - EIT). W jaki sposób działa Instytut?
- EIT działa jako inwestor w węzły wiedzy i innowacji (Knowledge and Innovation Communities - KIC), czyli mechanizmy wykonawcze strategii EIT. To zupełnie nowe podejście: w innych programach unijnych Komisja Europejska definiuje przy pomocy ekspertów rozwojowe tematy badawcze. W przypadku innowacyjności postawiono na KIC-e, ponieważ sama innowacyjność jest na tyle złożonym i nieprzewidywalnym zjawiskiem, że jakiekolwiek scentralizowane działania odgórne po prostu się nie udają. Dlatego KIC-e samodzielnie określają swoje strategie zgodne ze strategią EIT - podejście oddolne daje większe szanse na sukces.

Co może wnieść EIT, jak ocenić jego możliwości?

- Oceniać należy przez pryzmat celu, dla którego stworzono EIT: jego misją jest podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności firm europejskich oraz zwiększanie liczby miejsc pracy w Europie. W przypadku tak złożonej materii i tak ogólnie zdefiniowanych celach, trudno mówić o efektach mierzalnych. Dlatego lepiej przyjrzeć się skali mikro, a nie makro, bo tu pomiar wyników jest możliwy.

Dzięki samodzielności w węzłach takich jak KIC InnoEnergy, wiemy jakie cele chcemy osiągnąć i zgodnie z nimi przygotowujemy biznesplan na kolejne lata. Zakładamy np. ilu chcemy zdobyć klientów dla konkretnych innowacyjnych technologii, ile zamierzamy stworzyć startupów lub spin-offów, ilu szukamy uzdolnionych studentów, którzy dzięki naszemu projektowi edukacyjnemu znajdą pracę. Takie właśnie, konkretne cele, przedstawiamy EIT do akceptacji. I możemy mierzyć rezultaty.

Oczywiście tu także pojawiają się niuanse. Można się zastanawiać w jakim stopniu nowa technologia powstała dzięki KIC-owi, czy może KIC chwali się sukcesem, ponieważ dołączył do przedsięwzięcia na końcowym etapie tworzenia innowacji. Ale na to odpowiedź jest jednoznaczna: skupiamy się na działaniach, które nie miałyby miejsca, gdyby nie KIC InnoEnergy. Ostateczny rezultat osiągamy dzięki naszemu uczestnictwu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP