Raport MSWiA: systematycznie wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością

Raport MSWiA: systematycznie wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Systematycznie wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością, szczególnie jeśli chodzi o przestępczość związaną z pedofilią - stwierdza najnowszy raport MSWiA nt. bezpieczeństwa w 2015 r. Wzrosła także liczba ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne.

Raport dotyczący przestępczości w cyberprzestrzeni został przygotowany na podstawie informacji Komendy Głównej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Celnej, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości. W dokumencie podano liczbę przestępstw, ale nie ma szczegółowych informacji, czego one dotyczą.

Autorzy raportu wskazują, że zagrożenie cyberprzestępczością systematycznie wzrasta. "Niepokojący jest wzrost popełnionych za pośrednictwem internetu przestępstw związanych z pedofilią" - podkreślono w raporcie. W 2015 r. liczba tego typu przestępstw wzrosła w stosunku do roku 2014 o 89,4 proc. (w 2014 r. policja wszczęła 154 postępowania w tym zakresie a w 2015 r. - 281).

Wzrosła także liczba wszczętych przez policję postępowań dotyczących ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne z 27 w 2014 r. do 52 w 2015 r., a także liczba udostępnianych urządzeń, programów lub danych służących popełnieniu przestępstw z 47 w 2014 r. do 58 w 2015 r. Spadła zaś liczba ataków na zasoby lub urządzenia informatyczne instytucji państwowych lub samorządowych - z 9 w 2014 r. do 4 w 2015 r.

Dzięki współpracy z interpolem w 2015 r., przede wszystkim z policją niemiecką, ustalono 98 polskich użytkowników, którzy sprowadzali i rozpowszechniali materiały zawierające pornografię dziecięcą. Wobec 88 osób podjęto czynności procesowe, w rezultacie czego zatrzymanych zostało 29 osób.

Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że w 2015 r. prowadziła dwa (w 2014 r. - trzy) śledztwa związane z przestępczością w cyberprzestrzeni dotyczącą zakłócenia pracy systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej oraz oszustwa komputerowego. Jak wskazano, w związku z tego rodzaju przestępstwami ABW nie przedstawiła zarzutów. Agencja w 2015 r. nie prowadziła śledztwa w sprawie włamania do systemów komputerowych. W 2014 r. ABW prowadziła dwa śledztwa w tych sprawach.

Zadania w zakresie koordynacji oraz przeciwdziałania cyberzagrożeniom realizuje powołany w lutym 2008 r. w ramach ABW rządowy zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT.GOV.PL.

W 2015 roku zespół ten zarejestrował 16 tys. 123 zgłoszeń (w 2014 r. - 12 tys. 17 zgłoszeń), z których 8914 (w 2014 r. - 7498) zostało zakwalifikowanych, jako faktyczne incydenty. Różnica między liczbą zarejestrowanych zgłoszeń a liczbą faktycznych incydentów wynika z tego, że część z nich to przypadki błędnej interpretacji przez zgłaszającego legalnego ruchu sieciowego lub wielokrotnego zgłoszenia tych samych incydentów.

Zespół CERT.GOV.PL w 2015 r. zarejestrował 4284 incydenty dotyczące złośliwego oprogramowania działającego na stacjach roboczych podłączonych do sieci teleinformatycznych jednostek administracji państwowej (były to botnety Conficker, Tinba oraz Downadup). Zarejestrowano wzrost w stosunku do 2014 r. o około 116 proc. incydentów typu "inżynieria społeczna" z kategorii phishing (to metoda wyłudzenia informacji takich jak loginy, hasła lub PIN-y przy pomocy wiadomości e-mail).

Drugim źródłem informacji o atakach przeprowadzanych na sieci i systemy teleinformatyczne państwowych jest system ARAKIS-GOV. W systemie gromadzone i analizowane są informacje pozwalające na określenie lokalizacji geograficznej źródeł, z których podejmowano ataki na polskie sieci administracji publicznej.

Zespół CERT.GOV.PL w 2015 r. odnotował 36 tys. 815 (w 2014 r. - 28 tys. 322) alarmów systemu ARAKIS-GOV. Zdecydowaną większość z nich stanowiły alarmy o priorytecie średnim - 17 tys. 548 (48 proc.) i informacyjnym - 10 tys. 880 (30 proc.). Ponadto zarejestrowano 6958 (19 proc.) alarmów diagnostycznych i testowych. Liczba alarmów o priorytecie wysokim (1429) była najniższa i stanowiła 4 proc. całości.

Ponadto w ramach prowadzonych testów bezpieczeństwa przebadano 25 witryn należących do administracji państwowej. Stwierdzono 302 błędy, w tym: 8 błędów o bardzo wysokim poziomie zagrożenia, 37 - o wysokim, 236 - o niskim oraz 21 błędów oznaczonych, jako informacyjne.

W wyniku przeprowadzonych w 2015 r. kontroli przez Służbę Celną zatrzymano 393 szt. terminali internetowych, wykorzystywanych do nielegalnych gier na automatach, tj. tyle samo, ile w 2014 r.

Ponadto działająca od 2011 r. w Służbie Celnej Grupa Zadaniowa ds. e-kontroli, która na bieżąco śledzą portale internetowe, w celu wyszukiwania ogłoszeń dotyczących towarów wrażliwych. W wyniku tych działań wyodrębniane są m.in. strony z informacjami o sklepach lub ekspozycjach stałych z ofertami sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych. W 2015 r. zidentyfikowano w ten sposób 58 stron (w 2014 roku: 63).

Jak wynika z raportu w 2015 r. w sądach rejonowych za niszczenie lub uszkadzanie danych informatycznych osądzono łącznie 32 osoby, z czego 24 skazano. Cztery osoby osądzono, z czego 3 skazano za zakłócanie pracy systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej. W 2015 r. za wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie, udostępnianie, urządzenia lub programu komputerowego do popełniania przestępstw osądzono łącznie 243 osoby, z czego 238 skazano. Ponadto za oszustwo komputerowe gospodarcze w 2015 r. osądzono łącznie 109 osób, z czego 97 skazano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport MSWiA: systematycznie wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!