Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raport: rośnie zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji

Autor: wnp.pl (PS)
02-11-2011 15:28

Choć prawie trzy czwarte respondentów na świecie uważa, że działania zapewniające bezpieczeństwo informacji w ich organizacjach są skuteczne, to jednak ich odsetek zmniejszył się od 2006 roku o 12 proc. – informuje PwC.

Zapewnienie bezpieczeństwa, przy rosnącym poziomie ryzyka, staje się coraz trudniejsze ze względu na niewystarczające środki finansowe – wskazała zarazem prawie połowa europejskich respondentów.
W corocznej ankiecie PwC udział wzięło ponad 9600 dyrektorów ds. bezpieczeństwa ze 138 krajów, w tym z Polski.

Połowa ankietowanych firm uważa, że spełnia jednocześnie dwa ważne kryteria w obszarze bezpieczeństwa, czyli zarówno posiada kompleksową strategię ochrony informacji, jak i aktywnie ją realizuje. Prawie 30 proc. organizacji jest zdania, że lepiej radzi sobie ze stworzeniem strategii niż jej wypełnieniem, podczas gdy 15 proc. wręcz odwrotnie - skoncentrowało się na aktywnym przeciwdziałaniu zagrożeniom, wykazując mniej konsekwencji w pracach nad strategicznym podejściem do bezpieczeństwa. Do biernego reagowania na pojawiające się zagrożenia – rezygnując z podejścia strategicznego – ogranicza się 14 proc. respondentów.

PwC odnotowało najwięcej liderów bezpieczeństwa w branży nowych technologii (15 proc.), produkcji przemysłowej (13 proc.) i usług finansowych (10 proc.), najmniej zaś w: ochronie zdrowia, agendach rządowych, sektorze energetycznym i mediów (po 4 proc.) oraz w przemyśle lotniczym i obrony narodowej (2 proc.).

Jak wynika z badania, rośnie zarazem świadomość istniejących zagrożeń. W tym roku już ponad 80 proc. respondentów na świecie potrafiło udzielić konkretnych informacji na temat częstotliwości, rodzaju i źródeł naruszeń bezpieczeństwa, jakich doświadczyła ich organizacja.

Za najistotniejsze źródło zagrożeń firmy nadal postrzegają obecnych lub byłych pracowników. Zarazem coraz większą wagę przywiązują do innej klasy „insiderów”: 17 proc. ankietowanych wskazuje klientów, a 15 proc. – partnerów biznesowych i dostawców jako kluczowe źródła ryzyka (w zeszłym roku odpowiednio 12 i 11 proc.).

Większość ankietowanych (54 proc.) na świecie jest zdania, że stosowanie różnych form chmur obliczeniowych (cloud computing) poprawia bezpieczeństwo, podczas gdy 23 proc. uważa, że „chmura” zwiększyła podatność na ataki. Ci ostatni jako najważniejsze ryzyko wskazywali ograniczone możliwości wyegzekwowania stosowania polityki bezpieczeństwa u dostawców „chmury”.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP