Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Regiony otrzymają 400 mln zł od NCBR

Autor: wnp.pl (WGK)
28-06-2016 10:40
Regiony otrzymają 400 mln zł od NCBR
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło utworzenie Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych (RANB). W ramach tej inicjatywy konsorcja naukowo-przemysłowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów z dziedzin takich jak energetyka, turystyka medyczna czy przemysł włókienniczy. Dla województwa mazowieckiego przewidziano 28 mln zł, a 372 mln zł dla regionów słabiej rozwiniętych.

– Jednym z kluczowych celów planu premiera Morawieckiego jest wyłonienie branż gospodarki, w których mamy największy potencjał. Ale chcemy też, żeby te branże koncentrowały się w określonych regionach tak, żeby każde z polskich województw miało swoje gospodarcze specjalizacje – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
RANB-y są jednym z instrumentów realizacji regionalnych inteligentnych specjalizacji. Stanowią zbiór 26 komplementarnych obszarów badawczych opracowanych w oparciu o zgłoszenia od 16 marszałków województw. Na ich podstawie konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z maksymalnie 5 podmiotów, których liderem zostanie jednostka naukowa, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów z budżetu 400 mln złotych. Z tej kwoty aż 372 mln zł jest dedykowane regionom słabiej rozwiniętym, zaś 28 mln mogą wykorzystać konsorcja z województwa mazowieckiego.

– Tematyka projektów  w ramach RANB jest bardzo szeroka – od biogospodarki, przez turystykę po sektory kreatywne, jak multimedia. Każdy region będzie miał swoje preferowane specjalizacje, tak jak region dolnośląski postawi zapewne na kompetencje związane z wytwarzaniem i przetwórstwem miedzi i srebra. Nasza koncepcja bazowała na wsłuchaniu się w potrzeby zgłaszane lokalnie i zaprojektowaniu narzędzia, które na nie odpowie. Tak narodziły się RANB-y – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe wpisujące się tematycznie w zakres regionalnych agend naukowo-badawczych. Dzięki zaangażowaniu przedsiębiorstw do realizacji projektów zwiększone zostanie prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników badań.

Wartość kosztów kwalifikowanych w każdym projekcie  wynosi od minimum 1 do maksymalnie 8 mln zł. Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym od 30 czerwca do 29 lipca 2016 r. Ocena projektów zgłaszanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe w ramach RANB będzie dokonywana w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIR.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP