Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rentgenowska tomografia komputerowa (CT) do zadań przemysłowych

Autor: Eugeniusz Ratajczyk
27-09-2012 00:00

W artykule przedstawiono najnowszą generację urządzeń pomiarowych wchodzących do przemysłu i jednostek badawczych, a mianowicie tomografię komputerową CT. Opisano istotę pomiarów tomograficznych, zasadę działania i budowę tomografów, ich funkcje i oprogramowanie. Następnie przedstawiono liczne przykłady zastosowań w wyznaczaniu wymiarów geometrycznych, zarówno w odniesieniu do modelu CAD, jak i tworzeniu modelu w zakresie inżynierii odwrotnej. Przedstawiono również przykłady wykrywania wad materiału w zakresie defektoskopii.

Streszczenie
otychczas tomografia komputerowa CT znana była z zastosowań medycznych. Współtwórcami tomografu komputerowego dla medycyny byli Allan MacLeod Cormack (1924-1998) i Godfrey Newbold Hounsfield (1919-2004), którzy w 1979 r. otrzymali Nagrodę Nobla, chociaż pierwszy tomograf został zainstalowany w 1973 r. Tomografia komputerowa CT (ang. Computed Tomography) jest rodzajem spektroskopii rentgenowskiej, metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazów warstwowych badanego obiektu. Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu, wykonanych z różnych kierunków, do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D) [1-3].

Tworzenie obrazu tomograficznego polega na pomiarze pochłaniania promieniowania przechodzącego przez obiekt. Objętość obiektu podzielona jest na małe komórki, zwane voxelami, w których liniowy współczynnik pochłaniania promieniowania jest taki sam. Zrekonstruowany obraz przekrojowy jest ilościową mapą liniowego współczynnika pochłaniania promieniowania w voxelach wchodzących w skład skanowanej warstwy. Rozkład współczynników pochłaniania promieniowania jest obliczany przez komputer, dlatego metoda nosi nazwę tomografii komputerowej.

Podstawowym sposobem badania jest skierowanie na badany obiekt wiązki promieniowania X i rejestracja jego natężenia po drugiej stronie na panelu detektorów. Promieniowanie X, przechodząc przez badany obiekt, doznaje osłabienia, które jest funkcją energii promieniowania, rodzaju i grubości badanego materiału. Zmiana natężenia promieniowania równoległej wiązki o jednakowej energii po przejściu przez obiekt opisana jest zależnością [1] wzór 1. dla danego materiału i określonej długości fali promieniowania X, g - grubość badanego materiału.

Liniowy współczynnik osłabienia promieniowania zależy od liczby atomowej i gęstości materiału. Jest on opisany przez prawo Bragga i Pierca [1] wzór 2.

O ile w medycynie tomografia ma charakter urządzenia diagnostycznego, które pozwala na przestrzenną rekonstrukcję poszczególnych narządów człowieka, o tyle w zastosowaniach technicznych ten obszar działań jest nieco inny, chociaż idea tomografii CT jest podobna. W tomografach medycznych obiekt, jakim jest człowiek w stanie spoczynku, może być poddany tylko przemieszczeniu poosiowemu, a detektor/ detektory i lampa rentgenowska wykonują obroty wokół osi pacjenta, naświetlając go. W tomografach przemysłowych nie ma ograniczeń w odniesieniu do przemieszczeń badanego obiektu, a lampa i panel detektorów zajmują w większości przypadków stałe pozycje. Również czas naświetlenia nie gra istotnej roli - ma wpływ tylko na czasochłonność pomiaru.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 159 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP