Resort infrastruktury wprowadzi nowy system nadawania telewizji

Resort infrastruktury wprowadzi nowy system nadawania telewizji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy system kodowania sygnału telewizyjnego oznacza, że około 13 mln gospodarstw będzie musiało kupić dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy, zgodnie z którymi od 2015 r. w Polsce naziemna telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie DVB-T z sygnałem kodowanym w formacie MPEG-4/AVC, którego nie obsługuje większość dostępnych na rynku odbiorników.

Chcąc oglądać jakiekolwiek programy telewizyjne, każdy z nas będzie musiał zaopatrzyć się w specjalny dekoder wart nawet 400 zł - pisze "Parkiet".

W Polsce jest około 13 mln gospodarstw domowych, a w nich często dwa odbiorniki telewizyjne. Ich dostosowanie do nowego standardu będzie kosztowało kilka miliardów złotych. Ciągle nie wiadomo, kto za to zapłaci i kiedy będzie można kupić odpowiednie dekodery.

Producenci sprzętu elektronicznego deklarują, że dostarczą na polski rynek każdą liczbę dekoderów, ale najpierw minister infrastruktury musi sprecyzować wymagania techniczne i wydać stosowne rozporządzenie.

- Określenie standardu nadawania i wybór systemu kodowania MPEG-4/AVC to za mało - tłumaczy Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Jego zdaniem, w przyjętym przez MI planie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w systemie DVB-T nie określono specyfikacji technicznej urządzeń.

- Nikt nie zaryzykuje uruchomienia produkcji sprzętu elektronicznego, jeśli nie będzie miał pewności, że go sprzeda - mówi Lemiech. Dodaje, że produkcja dekoderów będzie opłacalna, jeśli branża otrzyma zamówienia co najmniej na kilka milionów sztuk.

- Kto zamówi taką ilość sprzętu, jeśli nie wiadomo, kiedy klienci pójdą do sklepu, żeby go kupić? - pyta Lemiech i przypomina sytuację, w której znaleźli się producenci kas fiskalnych do taksówek. - Bez wyraźniej zachęty ludzie nie będą się spieszyć z zakupem urządzeń, bo telewizja przez jakiś czas ma być nadawana także w starym systemie - tłumaczy Lemiech.

Przypomina jednak, że w 2015 r. analogowe nadajniki zamilkną, a wtedy bez dekodera ani rusz. - Oby nie było tak, jak z wymianą dowodów osobistych - martwi się Lemiech. Jego zdaniem, odkładanie zakupu dekodera na ostatnią chwilę przez większą część społeczeństwa może się skończyć tym, że cena urządzenia będzie bardzo wysoka, najpierw z powodu małej skali produkcji, a potem ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska liczy na to, że zakup dekoderów zostanie sfinansowany z budżetu państwa. - Zatwierdzony przez ministra infrastruktury plan musi być jeszcze skonsultowany z ministrem pracy, ale przede wszystkim z ministrem finansów - mówi Streżyńska.

Jej zdaniem, środki na dostosowanie odbiorników powinny być wypłacone w ramach pomocy publicznej. Dodaje jednak, że w takich przypadkach obowiązuje zasada neutralności. - To znaczy, że obywatel otrzyma pieniądze, za które będzie mógł nabyć dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, ale też na przykład tuner telewizji satelitarnej - wyjaśnia prezes UKE.

W to, że środki na zakup dekoderów znajdą się w budżecie państwa, wątpi Lemiech. - Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie ma na to pieniędzy - mówi. Jego zdaniem, lepsze byłoby rozwiązanie, które zastosowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie odzyskane przy dywidendzie cyfrowej częstotliwości wystawiono na sprzedaż, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczono na zakup dekoderów. - Każdy obywatel otrzymał tam dwa vouchery o wartości 40 dolarów - mówi Lemiech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort infrastruktury wprowadzi nowy system nadawania telewizji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!