XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Resort nauki zabiega o zmiany w systemie wynagrodzeń w Horyzoncie 2020

Resort nauki zabiega o zmiany w systemie wynagrodzeń w Horyzoncie 2020
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

System wynagradzania w unijnym programie Horyzont 2020 może zwiększać dystans między tzw. nowymi a starymi krajami UE - uważa minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. O zmianach w systemie mają w tym tygodniu rozmawiać z Komisją Europejską przedstawiciele państw UE.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) podsumowało dotychczasowy udział naszego kraju w unijnym programie ramowym Horyzont 2020 podczas konferencji "Otwieramy polską naukę" odbywającej się w poniedziałek w Warszawie.

"Uczestnictwo Polski w Horyzoncie 2020 nie jest takie, jak byśmy chcieli (...), potrzeba masowej mobilizacji środowiska. Prawda jest taka, że polskie środowisko naukowe tylko w niewielkiej części uczestniczy w tzw. kulturze grantowej" - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o starania o zdobycie środków w konkursach europejskich, ale nawet w konkurach organizowanych w Polsce.

Z danych ogłoszonych przez MNiSW wynika, że procent środków, które polskie zespoły wywalczyły w ramach konkursów z ramowych programów UE spadł. W 7. Programie Ramowym (2007-2013) Polska wywalczyła 1,2 proc. wszystkich konkursowych środków, a w dotychczasowych konkursach Horyzontu 2020 tylko 0,95 proc. Z wyliczeń resortu nauki wynika, że problem z walką o środki dotyczy nie tylko Polski.

Kolarska-Bobińska przypomniała, że unijny program ramowy Horyzont 2020 (na lata 2014-2020) to największe w historii pieniądze na badania naukowe. Minister dodała, że w 2017 r. opracowana będzie śródokresowa ocena Horyzontu 2020. Wyjaśniła, że wtedy Komisja Europejska będzie musiała m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy system wydawania pieniędzy jest dobrze skonstruowany i czy wszystkie kraje UE wygrywają granty, czy tylko niektóre. Jednak zdaniem minister warto już wcześniej rozważyć wprowadzenie do programu pewnych korekt.

"Uznaliśmy, że system wynagradzania w Horyzoncie 2020 nie premiuje polskich naukowców - nie zachęca ich (do udziału w konkursach - PAP), a przyczynia się do budowy dystansu między tzw. nowymi krajami Unii Europejskiej i starymi" - powiedziała Kolarska-Bobińska. Przypomniała, że w jej resorcie kilka miesięcy temu przygotowano list do unijnego komisarza ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa. List w tej sprawie - oprócz Polski - podpisali ministrowie nauki ośmiu państw: Węgier, Bułgarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy i Malty.

"To list proszący o zrewidowanie zasad wynagradzania przy projektach Horyzont 2020" - wyjaśniła minister. Zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie Komisji Europejskiej i przedstawicieli krajów członkowskich, podczas którego odbędzie się dyskusja o zasadach wynagradzania laureatów grantów w Horyzoncie 2020.

"Teraz naukowcy mogą otrzymywać wynagrodzenie z projektu równe średniej krajowej. U nas średnia krajowa jest niska, bo często dochody naukowców biorą się z różnych źródeł. W odróżnieniu np. od naukowców niemieckich, gdzie ta średnia jest satysfakcjonująca" - zaznaczyła minister. Chodzi o wprowadzenie rozwiązań korzystniejszych dla krajów, w których taka średnia nie jest wysoka. Umożliwienie lepszego wynagradzania w ramach grantu z Horyzontu 2020 sprawiłoby też, że naukowcy z innych krajów byliby bardziej skłonni, by realizować projekty w Polsce.

Mobilizacją dla jednostek badawczych ma być planowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego program "Premia na Horyzoncie". W ramach niego instytucjom naukowym, którym uda się wywalczyć grant w ramach Horyzontu 2020, przyznawane mają być w nagrodę dodatkowe środki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort nauki zabiega o zmiany w systemie wynagrodzeń w Horyzoncie 2020

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!