Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rewolucja w przemyśle już trwa

Autor: wnp.pl (Wojciech Kwinta)
14-01-2016 06:47
Rewolucja w przemyśle już trwa

W przemyśle nowe możliwości pozwolą na optymalizację pracy urządzeń i ludzi, szybsze planowanie działań i odpowiedź na wyzwania rynkowe.

Fot. Fotolia

Internet rzeczy, Big Data, inteligentne fabryki - to znaki rozpoznawcze nowoczesnej gospodarki. Jak zbudować na nich przewagę konkurencyjną, będziemy rozmawiać podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2016.

Czwarta rewolucja przemysłowa (Industry 4.0) przestała być tylko futurystyczną koncepcją. Po wieku silników parowych, elektryczności umożliwiającej produkcję masową i automatyzacji produkcji dzięki sterownikom elektronicznym, przynosi zmiany dzięki najnowocześniejszym technologiom i innowacjom organizacyjnym.
To nastawienie na odbiorców produktów, produkcja dostosowana do konkretnych potrzeb i bardziej efektywna organizacja pracy. Innowacje: wzajemna komunikacja urządzeń, maszyn i pracowników, analizy ogromnych ilości danych, rozwiązanie mobilne uniezależniające pracę od lokalizacji, a także nowe zdobycze techniki, jak druk 3D, umożliwiające szybkie i tanie tworzenie prototypów, czy oprogramowanie wspomagające procesy biznesowe i tworzenie np. wirtualnych fabryk symulujących działanie rzeczywistych zakładów.

Maszyna mówi do maszyny

Internet rzeczy staje się faktem - komunikacja między urządzeniami pozwala, dzięki rozwiązaniom bezprzewodowym na sprawne sterowanie maszynami.

W przemyśle nowe możliwości pozwolą na optymalizację pracy urządzeń i ludzi, szybsze planowanie działań i odpowiedź na wyzwania rynkowe. W sytuacji wciąż trwającej niepewności na rynkach, planowanie produkcji, utrzymanie ciągłości pracy i niezawodności produkcji staje się kluczowe. Coraz bardziej popularne stają się techniki kognitywne pozwalające na przewidywanie sytuacji i planowanie produkcji.

Według Deloitte 80 na 100 największych światowych producentów oprogramowania dla biznesu deklaruje wykorzystanie ich w swych produktach. To jeden z elementów wpływających na uwolnienie potencjału Internetu rzeczy.

W energetyce inteligentne liczniki i sieci elektroenergetyczne umożliwią optymalizację wytwarzania i analizę potrzeb, a także zwyczajów klientów w zakresie korzystania z energii elektrycznej. Klientów zarówno przemysłowych i biznesowych, jak i indywidualnych.

Big Data prawdę powie

Kolejnym elementem budowy nowego przemysłu, a także usług i szeroko pojętego biznesu stała się analityka biznesowa. Ogromne zbiory danych to wyzwanie dla nowoczesnych rozwiązań BI i potrzeba zatrudniania specjalistów umiejących z gąszczu danych wybrać cenne informacje. To jeden z kluczowych elementów we wszystkich sektorach gospodarki. Analiza danych pochodzących z procesów produkcyjnych i przetwórczych służy optymalizacji działalności przemysłu. Nowe rozwiązania IT dają dostęp do informacji w tradycyjnym przemyśle niedostępnych. Dla handlu, bankowości i innych usług analiza danych dotyczących potrzeb klientów to już główny oręż na konkurencyjnym rynku. Dodatkowo, efektywna analiza Big Data pozwala spieniężyć cyfrowe informacje. Konkurencja na tych rynkach jest tak zażarta, że firmy, które w porę nie wdrożą skutecznych rozwiązań analitycznych popadną w problemy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP