XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Roboty rozpoczynają pracę na lotnisku pod Seulem

Roboty rozpoczynają pracę na lotnisku pod Seulem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na lotnisku w Inczhon, pod Seulem, tego lata pracę rozpoczną roboty przeznaczone do automatycznego sprzątania terminala oraz do udzielania informacji podróżnym - informują południowokoreańskie media.

Maszyny o nazwie "Troika" mają 140 cm. Kształtem przypominają obły ostrosłup, czy duży kręgiel. Są białe, a główną część ich korpusu stanowi interaktywny wyświetlacz, na którym podróżni znajdą informacje o planie lotniska, numery odpowiednich bramek czy prognozę pogody.

Firma LG Electronics, która stworzyła roboty, wyposażyła Troiki w odpowiednik ludzkiej głowy z twarzą z wbudowanym ekranem, na którym automat wita się z ludźmi oczami, mrugając i wyrażając uśmiech. Robota można także przywołać imieniem. Troika w wersji czyszczącej podłogi jest niższa, ale szersza u podstawy. Oba roboty przypominają wzornictwem nowoczesne smartfony czy tablety.

Troika potrafi odprowadzić człowieka do odpowiedniego wejścia do samolotu. Zeskanuje bilet, udzielając wszystkich potrzebnych informacji. Umie także przywołać zbyt wolno idących za nią ludzi, by przyspieszyli kroku, ponieważ "traci ich z oczu". Kolejne wersje maszyn miałyby informować o zakazanych na pokładach samolotów przedmiotach oraz oceniać jakość powietrza. Roboty według założeń ich twórców nie mają zwalniać ludzi z pracy, ale dodawać nowej jakości do obsługi klientów na lotniskach.

Według LG Electronics wyposażenie lotniska w Inczhon w roboty jest jednym z etapów przygotowań Korei Południowej do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Pjongczangu na początku 2018 r.

Obserwatorzy rynku technologii podkreślają, że dotychczas Korea Południowa zostawała w tyle pod względem wprowadzania automatów obsługujących ludzi. Liderem w tej dziedzinie była Japonia, która od ub.r. rozpoczęła wdrażanie robotów o nazwie "Pepper" do obsługi klientów w bankach, niektórych szkołach i hotelach. Coraz chętniej z takich asystentów korzystają też japońskie placówki opiekujące się seniorami; roboty są w stanie zapewnić podopiecznym namiastkę kontaktu z drugim człowiekiem.

Korea Południowa chce przełamać ten dotychczasowy monopol na technologiczne nowinki i wykorzystać potencjał wynikający m.in. z wygranej prestiżowego konkursu amerykańskiej agencji technologii wojskowych DARPA na najlepiej przystosowanego do pokonywania przeszkód terenowych robota humanoidalnego; w 2015 r. te zawody wygrała drużyna południowokoreańskiego uniwersytetu KAIST.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roboty rozpoczynają pracę na lotnisku pod Seulem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!