Rosja zaostrza przepisy dotyczące piractwa w internecie

Rosja zaostrza przepisy dotyczące piractwa w internecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjska Duma (niższa izba parlamentu) przyjęła w piątek poprawki do ustawy dotyczącej piractwa w internecie. Przepisy wymierzone są przeciwko nielegalnemu ściąganiu muzyki, książek i oprogramowania. Nowe prawo ma wejść w życie w maju 2015 roku.

Poprawki stanowią zaostrzenie obowiązującej obecnie ustawy, która dotyczy tylko filmów. Teraz przepisy antypirackie mają rozciągać się na wszelkie prawa autorskie - także do muzyki, książek i programów rozpowszechnianych w internecie. Nie będą dotyczyć jedynie zdjęć.

Według proponowanych zmian właściciele stron internetowych, na których rozpowszechniane są pirackie pliki, będą mieli 24 godziny na ich usunięcie. W przeciwnym przypadku strony zostaną zablokowane aż do procesu, który powinien zostać wytoczony przez posiadaczy praw autorskich.

Jeśli strony takie będą systematycznie naruszać prawa własności intelektualnej, mogą być zablokowane zupełnie. Decyzje w tych sprawach będzie podejmował Moskiewski Sąd Miejski.

Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Żeleźniak powiedział, że celem zmian w prawie jest "ochrona posiadaczy praw autorskich przed profesjonalnymi piratami". Zapewnił przy tym, że nie chodzi o stwarzanie "poważnych problemów" użytkownikom internetu.

Duma przyjęła poprawki od razu w drugim i trzecim czytaniu. Teraz muszą być one przyjęte przez wyższą izbę parlamentu Federacji Rosyjskiej - Radę Federacji. Potem powinien podpisać je prezydent i wówczas przepisy weszłyby w życie od 1 maja 2015 roku.

Rosja często jest oskarżana o to, że piractwo internetowe pozostaje w tym kraju bezkarne. Od wejścia w 2012 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zobowiązała się do podjęcia działań w tej kwestii.

Według danych Rosyjskiego Stowarzyszenia Wydawców Online, cytowanych w 2013 roku przez portal BBC, około 70 procent Rosjan, którzy czytają książki, sięgało po e-booki. Jednakże ponad 92 procent korzystających z e-booków ściągało je z internetu, nie płacąc za nie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!