XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosną wpływy hakerów ze zorganizowanej przestępczości

Rosną wpływy hakerów ze zorganizowanej przestępczości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Hakerzy coraz częściej organizują się w grupy przestępcze, które na atakach w cyberprzestrzeni osiągają duże zyski. Zdaniem głównego inżyniera Integrated Solutions Łukasza Formasa ich działania opierają się na dokładnej analizie i socjotechnice.

W przesłanym PAP Technologie komunikacie Integrated Solutions zwraca uwagę, że rynek cyberzagrożeń rośnie w dwucyfrowym tempie.

W 2015 roku zespół CERT Orange Polska odnotował aż o 70 proc. incydentów bezpieczeństwa więcej niż w roku poprzednim. W sumie było ich 19 427. Rekordowym miesiącem był październik. Wówczas każdego dnia specjaliści odpierali około 70 takich zdarzeń - podano w dokumencie.

Tymczasem według raportu PwC "W obronie cyfrowych granic" Polska zalicza się do krajów, w których rynek cyberprzestępczości rozwija się najszybciej. Zdaniem 70 proc. polskich przedsiębiorców głównym źródłem ataków w ich firmach są pracownicy. Potwierdzają to też badania Integrated Solutions z ubiegłego roku, w których 45 proc. przedstawicieli małych i średnich firm uznało, że przyczyną ataków jest nieprzestrzeganie przez personel procedur bezpieczeństwa.

"Najsłabszym ogniwem systemów bezpieczeństwa jest użytkownik. Nie jesteśmy odporni na sztuczki oszustów. Nadal łapiemy się na fałszywe faktury, które zmuszają nas do wykonania płatności lub otwieramy zainfekowane pliki, które automatycznie instalują złośliwe oprogramowanie na naszych komputerach" - tłumaczył Formas.

Według prognoz CERT Orange Polska najbliższe miesiące przyniosą wzmożoną liczbę ataków na urządzenia mobilne, co stanowi szczególne zagrożenie w kontekście bankowości mobilnej.

"Otwarte systemy operacyjne naszych smartfonów to pożywka dla hakerów. Jeśli na tym samym, niezabezpieczonym w odpowiedni sposób urządzeniu, łączymy się z otwartą siecią w kawiarni i przeglądamy serwisy społecznościowe, logujemy się do poczty korporacyjnej i odpowiadamy na służbowe maile lub opłacamy rachunki, to bardzo poważnie naruszamy zasady bezpieczeństwa teleinformatycznego. Narażamy swoje i firmowe dane oraz pieniądze" - ostrzega Formas.

Integrated Solutions zwraca uwagę, że większość wykrytych w 2015 roku incydentów w polskim internecie dotyczyło spamu, ataków DDoS, czyli blokowania dostępu do zasobów sieciowych oraz prób włamania się do poszczególnych systemów lub sieci.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną wpływy hakerów ze zorganizowanej przestępczości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!